mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Zvířata reagují na změnu klimatu po svém aneb evoluce v přímém přenosu

Autor: Alžběta Komrsková
TwitterFacebook
20. 10. 2021, 09:16
Alžběta Komrsková

Přestože jsme o evoluci zpravidla zvyklí přemýšlet výhradně jako o něčem, co se odehrává v rámci dlouhých tisíců či dokonce milionů let, změna klimatu ukazuje, že se zvířata umí přizpůsobit mnohem rychleji, než si myslíme.

Charles Darwin - muž s kterým je spojen pojem evoluce
Charles Darwin - muž s kterým je spojen pojem evoluce
Foto: Andrew Martin / Pixabay

Evoluce rozhodně není něco, čeho bychom mohli být svědky na vlastní oči – nebo jsme si to ještě donedávna mysleli. Pozorování vědců z několika posledních desítek let však vedou k závěru, že některé druhy zvířat se prudce se měnícímu klimatu přizpůsobují mnoha způsoby. A to včetně trvalých změn své vlastní anatomie, tedy vlastně takovou zrychlenou evolucí. Pojďme se společně podívat, jak taková evoluce v přímém přenosu vypadá a proč k ní vůbec dochází.

Proč evoluce některých druhů zrychluje?

Není žádnou novinkou, že se klima a s ním i celá naše planeta vlivem lidské činnosti postupně mění. Tato změna spočívá především v postupném oteplováním atmosféry, což vede k často nečekaným změnám počasí. Zatímco místa s obvykle nižšími teplotami zažívají teplotní rekordy, naopak jižní oblasti se musejí potýkat s nečekanými sněžnými bouřemi či rapidním poklesem teplot.

Anatomické změny, které se projevují u některých zvířecích druhů, jsou ve většině případů důsledkem snahy vyrovnat se především s rostoucími teplotami. Důvod je jednoduchý – pokud se organismus dlouhodobě přehřívá, může dojít až k úmrtí zvířete.

Nejvíce můžeme tento způsob zrychlený adaptace pozorovat především u teplokrevných živočichů, kteří se se zvýšenou teplotou svého okolí vyrovnávají pomocí zvětšení svých zobáků, končetin či uší, díky čemuž se zvládnou efektivněji ochlazovat. Je tedy zřejmé, že lidé nejsou jediní, kdo se snaží na změnu klimatu nějak reagovat a přizpůsobit se jí dřív, než bude pozdě.

Slon Dumbo nejen na stříbrném plátně

Co se týče jednotlivých druhů zvířat, u kterých je možné tuto „zrychlenou evoluci“ pozorovat, jedná se například o slony. U jedinců narozených v posledních letech nejsou neobvyklé mnohonásobně větší uši, díky kterým se jejich tělo zbavuje přebytečného tepla.

Někteří vědci dokonce vtipkují, že brzy nebude potřeba legendárního Dumba, slona s nadměrně velkýma ušima, pro další filmovou adaptaci animovat, jelikož se sloni s obdobnou anatomií budou nacházet ve volné přírodě.

U slonů to nekončí

Podobný efekt můžeme pozorovat například také u několika druhů australských papoušků – od roku 1971 velikost jejich zobáku vzrostla až o deset procent, což podle vědců přímo koreluje s postupnou změnou klimatu a globálním oteplováním planety. Obdobně se objevují delší ocasy u myší, větší končetiny u krtků či například větší křídla u některých druhů netopýrů. Může se tedy stát, že budeme brzy muset přepsat učebnice biologie.

Když evoluce nestačí

Vědci však varují, že bychom neměli podobné jevy brát jako odpověď na otázku, zda se naše planeta a její obyvatelé dokážou přizpůsobit prudké klimatické změně. Neznamená totiž, že by se zvířata mohla „měnit“ podle aktuální potřeby a klimatu. I ta nejmenší změna anatomie zabere spoustu let, kvůli čemuž nemají zvířata šanci držet s globálním oteplováním krok. Měli bychom tedy obdobné anekdoty ze zvířecí říše brát spíše jako varování, že se naše planeta otepluje natolik, že se to začíná projevovat na anatomii zvířat. Navíc je třeba si uvědomit, že ne všechny druhy zvířat se mohou takto přizpůsobit.

 

 


Štítky: Změna klimatu, Zvířata, Příroda
Autor: Alžběta Komrsková, Zdroj: bbc.com


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem