mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

ZOO Praha slaví další úspěch v chovu vzácného druhu, tentokrát se narodilo mládě ohroženého gibona stříbrného

Autor: Markéta Bártová
TwitterFacebook
22. 11. 2021, 16:55
Markéta Bártová

Nejen chovatelé primátů oslavují další úspěch pražské zoologické zahrady. V noci na sobotu se totiž v pražské ZOO narodilo historicky čtvrté mládě gibona stříbrného. Po sedmiměsíční březosti jej na svět přivedla samice a vzorná matka Alang Alang.

Mládě gibona stříbrného
Mládě gibona stříbrného
Foto: ZOO Praha

Pražská zoologická zahrada má další přírůstek do rodiny gibonů stříbrných. Samice Alang Alang se o něj vzorně stará a na celou rodinu dohlíží samec Flip. Toto mládě je již třetím společným potomkem pražského chovného páru.

Nejen u nás, ale i v zahraničních zoologických zahradách se snaží odchovat tyto vzácné primáty. Odhaduje se, že ve volné přírodě je necelých 2000 dospělých jedinců.

Domovem gibonů stříbrných je pouze indonéský ostrov Jáva

„Gibon stříbrný patří mezi ohrožené druhy, v přírodě se vyskytuje pouze na indonéském ostrově Jáva. V lidské péči je chován jenom nepočetně, v Evropě ho má pouze devět zoo chovaného v celkovém počtu přibližně 50 jedinců,“ vysvětluje význam mláděte ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

V pražské zoo tak nyní budete moci pozorovat skupinu čtyř gibonů stříbrných. I tento druh, stejně jako jiné druhy gobinů žije monogamním způsobem života. Tudíž tvoří malé rodinné skupiny a proto také s rodiči žije i starší sourozenec mláděte Abu-abu, jenž se narodil v roce 2018.

Samice Alang Alang, které je šestnáct let a i stejně starý samec Flip jsou v ZOO Praha od roku 2014. O rok později se jim v novém domově narodilo vůbec první mládě (Silver Arrow) gibona stříbrného v historii českých a slovenských zoologických zahrad.

Silver Arrow, kterému je nyní šest let, v letošním roce odešel do zoologické zahrady v německém Halle jako tamní budoucí chovný samec.

 

Alang Alang je zkušená a vzorná matka

„Mláděti se daří dobře, samice Alang Alang je již zkušená matka a vzorně o něj pečuje. Ihned po porodu jej očistila, chová jej u sebe na břiše a kojí ho. Vzhledem k tomu, že u tohoto druhu není výrazný pohlavní dimorfismus, budeme znát pohlaví až za několik let, poté co dospěje,“ říká vrchní chovatel primátů Martin Vojáček.

Tyto atraktivní stříbrné primáty můžete v pražské zoologické zahradě pozorovat na jednom z ostrovů v rámci expozičního celku Vodní svět a opičí ostrovy v dolní části areálu.


Štítky: ZOO Praha, Zvířata, Mládě
Autor: Markéta Bártová, Zdroj: ZOO Praha


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem