mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Olomouc zavádí po vzoru západních zemí další zóny s omezenou rychlostí

Autor: Markéta Bártová
TwitterFacebook
3. 11. 2021, 17:13
Markéta Bártová

Olomouc si od omezení kromě zklidnění dopravy slibuje také větší bezpečnost pro chodce a cyklisty. Město každým rokem zřizuje tři až čtyři zóny s rychlostí omezenou na 30 kilometrů v hodině.

Maximální povolená rychlost 30 km / h
Maximální povolená rychlost 30 km / h
Foto: Doris Metternich / Pixabay

Řidiči, kteří jezdí přes Olomouc musí počítat s dalším omezením. Zón, kde je nově omezená rychlost na 30 kilometrů v hodině přibývá.

Zklidnění dopravy, ale i zvýšení bezpečnosti ve městě

Město Olomouc si od toho především slibuje klidnější dopravu, což přispěje i ke zvýšení bezpečnosti. Díky zpomalení dopravy se zvyšuje bezpečí chodců a i následky případných nehod jsou prokazatelně méně závážné. Zároveň se ale také snižuje hluk i emise z dopravy. 

Tímto směrem se vydala i Paříž , která si od toho také slibuje nižší emise skleníkových plynů a i zvýšenou bezpečnost pro chodce a cyklisty.

Nyní se chystají další úseky s nižší rychlostí v Droždíně, Holici, na Tabulovém vrchu a v ulicích Na Vozovce a Polívkova.

Nejnovější zónu 30 najdete v lokalitě ulic v centru města (v městské památkové rezervaci či poblíž centra), kde se jedná o ulice 1. máje, 8. května, Sokolskou, Zámečnickou, Hanáckého pluku, U Reálky, Jiřího z Poděbrad, nábřeží Přemyslovců a další.

„Postupné zavádění zón 30 v některých lokalitách města souvisí s Plánem udržitelné městské mobility, snahou zklidňovat dopravu a přiblížit se trendům západní Evropy. Tento systém regulace dopravy je známý třeba ze sousedního Rakouska nebo Německa,“ vysvětluje Martin Luňáček z útvaru hlavního architekta.

„Městu takový způsob regulace dopravy umožňuje realizovat opatření ve prospěch cyklistům a lépe pracovat s veřejným prostorem.“

Omezení nočního parkování firemních dodávek

Novinkou ve městě Olomouc je také omezení nočního parkování firemních dodávek. První nová zóna s omezením rychlosti a zákazem nočního parkování vozidel nad 2,1 tuny (v nočním čase od 19 do 6 hodin) je vymezena ulicemi Hněvotínská, Okružní, Tř. Míru a Foerstrova.

Toto je zatím pilotní projet, který má omezit parkování dodávek v obytných zónách.

„Při nočním sčítání v průběhu týdne v uvedené lokalitě se ukázalo, že se jedná o zhruba 100 dodávek denně,“ upozorňuje dopravní specialista Vojtěch Holý z odboru dopravy a územního rozvoje.

Stezka a koridor pro cyklisty

Nové vodorovné dopravní značení v ulici Kmochova a Junácká je také součástí zklidnění. Dále tu vznikne stezka a koridor pro cyklisty v obou směrech spojující ulici Hněvotínskou a třídu Svornosti.

Řidiči se nemusí obávat, protože podél uvedených ulic budou vymezena parkovací místa.

„Druhá zóna 30 vzniká v oblasti vymezené ulicemi Krapkova, Wolkerova, Štítného, Foerstrova a Na Vozovce. Kromě omezení rychlosti dojde i ke zjednosměrnění části ulice Na Vozovce a k navazujícím změnám v jednosměrných ulicích,“ dodává Vojtěch Holý.

Zároveň tu bude i nové vodorovné dopravní značení v ulici Na Vozovce, které umožní obousměrný pohyb cyklistů.


Štítky: Doprava, Olomouc, Omezení rychlosti
Autor: Markéta Bártová, Zdroj: Statutární město Olomouc


  Diskuze (0 příspěvků)


TémataEnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem