mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Zemřel Jean-Paul Belmondo, francouzské herecké legendě bylo 88 let

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
6. 9. 2021, 17:12
Martin Bárta

Ve věku 88 let zemřel francouzský herec Jean-Paul Belmondo, který se v 60. a 70. letech stal legendou francouzského filmu. Nesmazatelně se tak zapsal do podoby celé evropské kinematografie tehdejší doby.

Jean-Paul Belmondo
Jean-Paul Belmondo

Ve věku 88 let v pondělí skonal francouzský herec Jean-Paul Belmondo. Belmondo, jež se v 60. a 70. letech stal jednou z největších francouzských hereckých hvězd a stal se také idolem žen, zanechal nesmazatelnou stopu v evropské kinematografii.

Bébel, byl jednou z největších hvězd

Jean-Paul Belmondo patřil ve své době k velikánům kinematografie i díky roli Michaela  Poiccarda alias Laszla Kovacse ve filmu U konce s dechem. Svou nezapomenutelnou roli ale ztvárnil především ve filmu Muž z Ria, kterým se zároveň Belmondo přezdívaný Bébel přeorientoval na komediální a akční filmy.

Známá byla také jeho soudní pře kvůli nedodržení smluv u filmu Borsalino. I kvůli tomu se téměř 30 let neobjevil po boku Alaina Delona.

V květnu 2011 obdržel za své celoživotní dílo Zlatou palmu na Filmovém festivalu v Cannes.

Na dabingu oblíbeného herce se v tuzemsku vystřídalo hned několik dabérů. Svůj hlas tak herci propůjčil třeba Jan Tříška, Miroslav Moravec, Jiří Krampol nebo Ladislav Mrkvička.

Synem Jeana-Paula Belmonda je bývalý francouzský automobilový závodník a účastník Formule 1 – Paul Belmondo.


Štítky: Jean-Paul Belmondo, Francie, Kultura
Autor: Martin Bárta, Zdroj: AFP


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem