mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Začíná období nebezpečné pro chodce. Na vašem oblečení tak záleží víc než jindy

Autor: Markéta Bártová
TwitterFacebook
18. 10. 2021, 06:00
Markéta Bártová

Začínající podzim s sebou přináší velmi rizikové období pro chodce v okolí silnic. Může za to nejen špatná viditelnost během ranní a odpolední dopravní špičky, ale i vysoká intenzita dopravy, nepozornost a agresivita řidičů i chodců samotných.

Chodec za snížené viditelnosti bez reflexních prvků
Chodec za snížené viditelnosti bez reflexních prvků
Foto: StockSnap / Pixabay

Pochmurné počasí se špatnou viditelností je opět tady a stejně jako každý rok se lidem připomíná důležitost reflexních prvků. Samozřejmě zodpovědnost neleží pouze na chodcích, ale i na řidičích, kteří by měli v místech, kde je zvýšený pohyb chodců snížit preventivně rychlost a plně se soustředit na provoz.

Nejvíce tragických nehod bývá mezi 17. a 19. hodinou

„V období let 2011 až 2020 lze vypozorovat fakt, že právě měsíce od října do ledna byly pro chodce nejtragičtější. Alarmující je také skutečnost, že 68 % chodců bylo v uvedeném období usmrceno večer a v noci, nejvíce tragických nehod chodců bylo evidováno mezi 17. a 19. hodinou. S ohledem na uvedená fakta je nutné opakovat, že retroreflexní prvek, díky kterému je chodec vidět na významně delší vzdálenost, může zachránit nejeden lidský život. Zároveň ale platí, že se na vážných nehodách s chodci významně podílí nepřiměřená rychlost a nedání přednosti na přechodu ze strany řidičů motorových vozidel,“ řekl vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.

Pro všechny chodce pohybující se mimo obec platí povinnost mít na sobě reflexní prvky. Taktéž samozřejmě reflexní prvky mají mít osoby při snížené viditelnosti, tedy když je tma, šero, déšť či mlha mimo obec podél okraje vozovky a tam, kde není veřejné osvětlení.

Rozhodně neuděláte chybu, pokud budete reflexní prvky nosit i v obci, i když tam zákonná povinnost neplatí. Především na místech v obci, kde vůbec není veřejné osvětlení či je nedostačující.

Fatálních chyb se bohužel dopouštějí i chodci samotní

Může se zdát, že většinou za nehodami s chodci stojí řidiči, ale ne vždy je chyba na jeho straně. Centrum dopravního výzkumu (CDV), které provádí hloubkovou analýzu dopravních nehod (HADN), zjišťují důležité poznatky o chybách, jichž se dopouštějí samotní chodci.

„Se zvyšujícím se věkem chodce klesá četnost výskytu chyby v podobě vstoupení do vozovky zpoza překážky bránící ve výhledu. Naopak se zvyšuje podíl nehod, kdy chodec nerespektoval silniční provoz. Příčinu lze spatřovat zejména v nesprávném rozhodnutí starších chodců, resp. nesprávném vyhodnocení situace v silničním provozu,“ uvádí Jindřich Frič, ředitel Centra dopravního výzkumu.

Pozitivní vliv na počet dopravních nehod s účastí chodců mělo omezení volného pohybu osob kvůli pandemii v roce 2020 v Česku, která byla opakovaně vyhlašována. Minulý rok totiž PČR (Policie České republiky) evidovala 2 574 těchto nehod, nejméně v historii ČR (meziroční pokles o 26 %), při kterých zemřelo 81 osob (pokles o 13 %), těžce se zranilo 362 osob (pokles o 18 %) a lehce 1 901 osob (pokles o 30 %).

V minulém roce na celém území České republiky závažným následkem (tj. následkem usmrcení nebo těžkého zranění účastníka) skončilo 434 nehod s účastí chodců.

Kolik reflexních prvků? Čím více, tím lépe

Více reflexních prvků rozhodně nebude na škodu, naopak. Reflexní prvky umístěte nejlépe na konci rukávů a pod kolena.

Řidič, který jede rychlostí 90 km/h zaregistruje osobu s reflexními prvky ve vzdálenosti 185 m a má na řešení situace sedm vteřin. Osobu, která je tmavě oblečená zaregistruje na vzdálenost 18 m a mine ji za 0,7 vteřiny.

Reakční doba průměrného řidiče je jedna vteřina, teprve potom sešlápne brzdový pedál. Pokud je tedy osoba bez reflexních prvků v tmavém oblečení, řidič v tomto případě nestihne vozidlo ani zpomalit, natož zastavit.

V dnešní době je výhoda širokého sortimentu, co se reflexních prvků týče. Najdete kromě klasických reflexních pásků i různé kšandy, kšiltovky, vesty nebo bundy.

Pokud vám dělá problém to, že zapomenete doma na skříni reflexní pásek, není nic jednoduššího než si pořídit oblečení a případně i batoh či tašku, které na sobě mají reflexní prvky již našité.

Tyto doplňky by do šatníku měl zařadit každý, kdo má v plánu na podzim chodit venku, jak dospělí, tak i děti. Protože v roce 2019, kdy doprava nebyla poznamenána omezením kvůli pandemii, se čtvrtina z celkového počtu úmrtí chodců v silničním provozu stala během října a listopadu.


Štítky: Doprava, Auto, Móda
Autor: Markéta Bártová, Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem