mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Volkswagen chce úplně ukončit vývoj manuálních převodovek

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
29. 8. 2021, 16:46
Martin Bárta

Stále větší zájem o automatické převodovky, ale i úspora nákladů vede koncern Volkswagen k ukončení vývoje manuálních převodovek. První model bez manuálu by se měl objevit už za dva roky. S příchodem elektromobilů ale tato starost odpadne úplně.

Řadící páka automobilu
Řadící páka automobilu
Foto: jdashl / Pixabay

Už v příštích letech by chtěla jedna z největších světových automobilek – německý Volkswagen úplně ukončit vývoj a výrobu modelů svých vozidel s manuální převodovkou. To by mělo pomoci zjednodušit vývoj vozidel a hlavně snížit náklady. Jelikož se ale v následujících letech očekává masivní přechod na elektromobilitu, řazení manuální nebo automatické už bude stejně pasé.

Zájem o automaty je stále větší

Jak uvedl německý server Auto motor und sport, vývoj vozů s manuální převodovkou chce koncern ukončit už v následujících letech. Díky tomu by tak měl ušetřit finance, které na vývoj manuálních převodovek putují.

Prvním modelem, který by již neměl vůbec nabízet možnost volby manuální převodovky by tak měla být třetí generace SUV Tiguan. Ten bude k dispozici od roku 2023. Od roku 2030 se pak očekává, že Volkswagen nebude manuální převodovky nabízet na žádném z trhů, na kterých je dostupný.

Pro zákazníky už ovšem nepůjde o tak velkou změnu, stále více z nich totiž automatickou převodovku preferuje už v dnešní době. S přechodem na elektromobilitu, která nás v příštích letech čeká je navíc jasné, že typy převodovek už nebude nutné vůbec řešit.

Podíl automatických převodovek na trhu vzrostl z mnoha důvodů. Současné moderní automatické převodovky jsou totiž mnohem pohodlnější a zajišťují ekonomičtější provoz vozidla oproti manuálním převodovkám. Výhodou automatických převodovek je také možnost využívání moderních asistenčních systémů jako je například adaptivní tempomat. Právě tyto systémy jsou totiž s manuálním převodem jen velmi obtížně využitelné.

Vyřazení manuálních převodovek ze svých modelových řad lze tedy po vzoru mateřského Volkswagenu očekávat v budoucnu i u mladoboles­lavské Škody Auto, Audi, Seatu a dalších značek.


Štítky: Volkswagen, Automobily, Převodovka
Autor: Martin Bárta, Zdroj: Auto motor sport


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem