mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Pražská ZOO má nový přírůstek, nejmenší antilopu na světě

Autor: Amaya Fonseca Sardá
TwitterFacebook
16. 9. 2021, 06:00
Amaya Fonseca Sardá

Pražskou zoologickou zahradu potkala nedávno radostná událost. Vůbec poprvé se zde narodilo mládě dikdika Kirkova, nejmenší antilopy. Do Afrického pavilonu se na něj můžete přijít podívat i vy.

Dikdik Kirkův
Dikdik Kirkův
Foto: Andrea Bohl / Pixabay

Narození mláděte nejen v zoologické zahradě je vždy radostnou novinkou, která potěší chovatele i milovníky zvířat. Pražskou Zoologickou zahradu tato milá událost potkala začátkem letošního září, kdy se zde narodilo mládě nejmenší antilopy na světě. Dikdik Kirkův je roztomilá malá antilopa, pocházející z afrického kontinentu. Narození jejího mláděte v prostorách pražské zoo je pro zahradu významnou premiérou – pražská ZOO sice tato zvířata chová, až dosud zde ale nedošlo přímo k narození mláděte tohoto druhu.

Historická premiéra

Mláďátko dikdika Kirkova nově obývá pavilon Africký dům v pražské zoologické zahradě. Bylo to historicky vůbec poprvé, kdy došlo v pražské ZOO k narození tohoto zvířete, ačkoliv pražská zoologická zahrada chová tyto okouzlující drobné antilopy již od roku 2016, kdy pražská ZOO přijala samce Daxe ze ZOO Liepzig a samce Elvise ze ZOO Wroclaw. V srpnu roku 2018 pak do pražské ZOO přibyla samička Anabel, která sem doputovala ze ZOO Hannover. 

Sameček dikdika Krikova, který spatřil světlo světa počátkem září tohoto roku, bude svůj nový domov v pavilonu Africký dům obývat spolu se svou matkou, kterou je dvouletá samička jménem Blanchett. Kromě ní se bude nedávno narozené mládě v pavilonu potkávat například také se samcem jménem Dax nebo s druhou samicí, která se jmenuje Anabell. Podle zaměstnanců pražské zoologické zahrady je mladičký dikdik Kirkův opravdu velice aktivní a daří se mu výborně. Zároveň se také po většinu času, stráveného ve venkovní expozici, nehne od své maminky, která mu věnuje veškerou potřebnou péči a skvěle se o něj stará. Dikdik Kirkův – v latině Madoqua kirkii – je malá antilopa, obývající Východní a Jihozápadní Afriku. Až maličký dikik Kirkův z pražské ZOO doroste, měla by jeho výška v kouhoutku činit 70 centimetrů.

Dikdik Kirkův váží v dospělosti pouhých sedm kilogramů, samci mají na rozdíl od samiček malé růžky. Kromě drobného vzrůstu se tato zvířata vyznačují také poměrně dlouhým čenichem. Své jméno dostaly tyto antilopy podle specifického zvuku, který vydávají tehdy, když se cítí v ohrožení a vydávají se na útěk. Dikdik Kirkův je plachý sudokopytník, který se živí rostlinami, pupeny, výhonky, ale třeba také kořínky či hlízami. Dikdik Kirkův je u nás kromě pražské ZOO k vidění například také v ZOO Dvůr Králové nebo třeba v Jihlavě. V evropských zoologických zahradách se dikdik Kirkův chová spíše vzácně, naštěstí se ale nejedná o ohrožený druh.

Do ZOO za mláďaty

Pokud byste se chtěli zajít do pražské ZOO na maličkého dikdika Kirkova podívat, můžete tak učinit každý den od 9.00 hodin dopoledne. Brány pražské zoologické zahrady se pro veřejnost v průběhu září zavírají každý den v šest hodin večer. Pokud máte rádi mláďata, čekají na vás v pražské ZOO kromě dikdika Kirkova také nově narozené pandy červené, ježury australské nebo třeba mladá samička velblouda dvouhrbého.


Štítky: ZOO Praha, Dikdik Kirkův, Zvířata
Autor: Amaya Fonseca Sardá, Zdroj: ZOO Praha


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem