mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Tajemná Normandie: navštivte místo, kde se psaly dějiny

Autor: Alžběta Komrsková
TwitterFacebook
5. 11. 2021, 15:36
Alžběta Komrsková

Normandie, kraj nádherných písčitých pláží, fascinující historie i zdroj inspirace celých generací umělců. Nechte se nalákat na nezapomenutelný výlet do míst, kde se psaly dějiny.

Klášter Mont-Saint-Michel
Klášter Mont-Saint-Michel
Foto: Bas van Breukelen / Unsplash

Když se řekne Normandie, většina z nás si pravděpodobně vybaví především Den D a vylodění vojsk Dohody v předposledním roce druhé světové války. Tento krásný kraj na samém severu Francie nám toho však může nabídnout mnohem více. Pojďte spolu s námi zabloudit na tajuplné pláže ostrovu La Mont-Saint-Michel, do strmých uliček svérázných přímořských vesnic či do malebných jablečných sadů, ve kterých vzniká světoznámý Calvados. Přinášíme vám pět důvodů, proč musíte Normandii alespoň jednou za život navštívit.

Bohatá historie

Přestože jsme se hned na začátku našeho článku dušovali, že druhá světová válka není to jediné, co by u Normandie stálo za zmínku, musíme bohatou historii tohoto kraje zařadit hned na začátek našeho seznamu. Na své si v Normandii totiž přijde opravdu každý milovník dějin, ať už těch moderních, či opravdu dávných. Nejen, že zde narazíme na spoustu památníků (či bunkrů), které nám připomenou hrůzy druhé světové války, ale z Normandie také pocházel normanský vévoda Vilém, který ve slavné bitvě u Hastingsu ovládl Anglii. To je také důvodem, proč zde narazíte na mnoho muzeí věnovaných právě jeho osobě.

Kraj impresionistů

Normandie však není jen rodištěm slavných dobyvatelů, ale především místem, které svou nádhernou krajinou přispělo ke vzniku nového uměleckého směru dvacátého století, impresionismu. Pokud patříte k obdivovatelům Clauda Moneta, nenechte si ujít návštěvu domu, ve kterém vytvořil většinu svých slavných obrazů, včetně toho nejznámějšího, tedy Leknínů. Zavítejte i do sousedící zahrady, která byla Monetovou inspirací a která se od let, kdy zde tento velikán tvořil, téměř nezměnila.

Výborné jídlo

Francii si snad každý z nás spojuje s výtečnou (ač pro nás Čechy někdy trochu zvláštní) kuchyní. Pokud však zbožňujete francouzské sýry, v Normandii se budete cítit jako doma. Nejenom, že je považována za kraj s těmi nejlepšími sýry v celé Francii, ale také se zde nachází vesnice jménem Camembert, která tomuto oblíbenému sýru propůjčila své jméno. Navštívit zde můžete nejen jeho muzeum, ale také ochutnat tento sýr z produkce místních zemědělců.

Architektura jako z pohádky

V neposlední řadě nesmíme zapomínat ani na tajemnou architekturu, kterou Normandie nabízí. Narazit můžete jak na kouzelná přímořská městečka, tak na středověké vesnice jako vytržené z pohádky. A kdy už jsme u těch pohádek, určitě si nenechte ujít ostrov La Mont-Saint-Michel, na němž se nachází působivý gotický klášter. Známý je především tím, že ho od pevniny pravidelně odděluje příliv. Dnes už je sice se zbytkem Francie spojen mostem, přesto si dejte pozor, aby vás při procházce po okolí nezastihl příliv.

Země Calvadosu

Zatímco jih Francie je znám především jako kraj vína, Normandie je zemí, ve které se rodí Calvados. Tento alkoholický nápoj je výsledkem pálení jablečného moštu, kterého je Normandie významným producentem. To se odráží i ve velkém množství jablečných sadů, na které v Normandii narazíte. A pokud není Calvados nic pro vás, rozhodně vyzkoušejte alespoň místní jablečný cider (či správně francouzsky cidre). 


Štítky: Francie, Normandie, Cestování
Autor: Alžběta Komrsková, Zdroj: RED, theculturetrip.com


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem