mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Proč si dát novoroční předsevzetí ještě před Vánoci aneb nečekejte se změnou životního stylu na leden

Autor: Alžběta Komrsková
TwitterFacebook
20. 12. 2021, 13:35
Alžběta Komrsková

Pokud chcete zásadně změnit svůj životní styl, ta pravá chvíle nastala právě teď. Přinášíme vám pět důvodů, proč se změnou nečekat až na leden.

Základem pro zdraví je vyvážená strava a dostatek pohybu
Základem pro zdraví je vyvážená strava a dostatek pohybu
Foto: zuzyusa / Pixabay

Znáte to – s příchodem ledna optimisticky rozhlašujeme svá novoroční předsevzetí o změně životního stylu. Když však na dveře zaklepe jaro, už jsme zpátky ve starých kolejích, které mají ke zdravému životu opravdu daleko. Pokud tedy opravdu chcete změnit svůj život i zdraví k lepšímu, máme pro vás pět důvodů, proč byste měli začít právě dnes.

Nikdo od vás nic neočekává

Hlavním důvodem, proč většina novoročních předsevzetí skončí v propadlišti dějin dřív, než se vůbec pokusíme je vyplnit, je obrovský tlak, který na sebe klademe. Zatímco vyhlásat své předsevzetí do světa během silvestrovské euforie je opravdu snadné, pokusit se jim alespoň částečně dostát už tolik ne. Většina z nás se natolik bojí selhání, že to raději vzdá předem a bez boje.

Pokud však začnete svůj životní styl měnit postupně a bez větších očekávání, sami uvidíte, že krůček po krůčku dosáhnete svého vysněného cíle, ať už jím je shození přebytečných kil či pravidelný pohyb.

Posilovny zejí prázdnotou

V případě, že vaše každoroční novoroční předsevzetí souvisí s odhodláním začít chodit cvičit do posilovny, vězte, že stejný nápad mají desetitisíce dalších lidí. Právě to je důvodem, proč si lidé s podobnými předsevzetími vysloužili mezi majiteli posiloven nepříliš lichotivou přezdívku „Ledňáčci“. Objeví se totiž v hejnech právě začátkem ledna, odhodlaní splnit své novoroční předsevzetí. Zatímco část z nich odradí přeplněná posilovna, druhá část to vzdá během února z nedostatku motivace.

Pokud však zamíříte do posilovny už zítra, uvidíte, že bez „Ledňáčků“ je mezi činkami docela prázdno, a přijdete tak o další výmluvu, proč s posilováním skončit.

Nebude vás lákat cukroví

Druhé nejčastější novoroční předsevzetí většinou souvisí se snahou začít se zdravou stravou. Jelikož si však toto předsevzetí dáváme ve chvíli, kdy nemáme kvůli kocovině na jídlo ani pomyšlení, nemívá obvykle dlouhého trvání. Jakmile vystřízlivíme, čeká na nás doma v lednici spousta zbytků z Vánoc a silvestrovských oslav a předsevzetí rychle bere za své.

Zkuste tedy vyzrát sami na sebe a začněte na změně jídelníčku pracovat už teď. Jakmile přijdou Vánoce a Nový rok, bude vám zdravé stravování natolik vlastní, že se trochou toho cukroví či mastného bramborového salátu nenecháte rozhodit.

Výsledky uvidíte mnohem dříve

Dalším neméně důležitým důvodem, proč přistoupit ke změně životního stylu už teď, je jednoduše fakt, že i výsledky uvidíte mnohem dříve. Místo sáhodlouhého plánování zásadních změn jídelníčku a sestavování cvičebních plánů se do toho vrhněte po hlavě – jak se říká, s chutí do toho a půl je hotovo. S příchodem Nového roku už sami na sobě uvidíte i ucítíte první změny, a to pro vás bude tou nejlepší motivací pokračovat.

Vašemu zdraví na datu v kalendáři nezáleží

Posledním důvodem, proč nemá cenu čekat se změnou stravovacích i pohybových návyků na leden, je skutečnost, že vašemu zdraví na měsíci v kalendáři opravdu nezáleží. Změna životního stylu bude náročná v lednu i v listopadu. Avšak čím dříve začnete, tím dříve odlehčíte svému organismu, kterému nedostatek pohybu a nezdravá strava rozhodně neprospívají – a zdraví máme jen jedno.


Štítky: Novoroční předsevzetí, Zdravý životní styl, Cvičení
Autor: Alžběta Komrsková, Zdroj: aktin.cz


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem