mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Příchází sezóna svíček. Jak vybrat takové, které neškodí zdraví?

Autor: Alžběta Komrsková
TwitterFacebook
17. 9. 2021, 13:20
Alžběta Komrsková

Svíčky jsou nedílnou součástí podzimu i blížících se Vánoc. Jak však vybrat ty, které neškodí našemu zdraví?

Svíčky
Svíčky
Foto: Free Photos / Pixabay

Přestože se zatím můžeme radovat z teplého září, co nevidět přijde ten pravý podzim plný propršených dnů, které přímo lákají k tomu, abychom se zachumlali do deky s hrnkem horkého nápoje a knížkou.  A co by to bylo za podzimní atmosféru bez zapálené vonné svíčky?

A právě zde bychom se měli zarazit a zapřemýšlet nad tím, jakou svíčku to vlastně pálíme. Časté pálení svíček nám sice možná vykouzlí doma příjemnou atmosféru, ale také vylučuje spousty škodlivých látek, především v případě, že zvolíme špatný vosk. Jak tedy vybrat svíčku, která neškodí zdraví?

Parafínu se vyhněte obloukem

Pokud kupujete svíčky na základě nízké ceny, vězte, že jsou pravděpodobně vyrobeny z parafínu. Tyto svíčky jsou však tou nejhorší možnou volbou – nejen, že je parafín vyráběn z ropy, ale také je následně chemicky bělen. Kromě toho se při jejich pálení mohou do vzduchu uvolňovat toxické těkavé organické sloučeniny včetně acetonu, benzenu a toluenu, což jsou známé karcinogeny.

Pokud už máte několik parafínových svíček doma a je vám líto je vyhazovat, palte je vždy s otevřeným oknem. Také je můžete využít k osvětlení například venkovního posezení, jelikož v otevřeném prostoru se jejich zplodiny a saze rozptýlí do vzduchu.

Ne všechny přírodní vosky jsou vhodné

Pokud se rozhodnete sáhnout po přírodnější svíčce, zkuste se vyhnout těm z palmového oleje. Sice nejsou zdraví škodlivé, ale na druhou stranu jejich výroba představuje velkou zátěž pro životní prostředí, jelikož se kvůli plantážím pro pěstování palmy olejné plošně kácí tropické deštné pralesy.

Zvolte sóju, klasiku mezi přírodními svíčkami

Ačkoliv nemá sója příliš dobrou pověst, především co se týká jídla, ve svíčkách je naopak tou nejlepší volbou. Nejen, že má nesrovnatelně delší dobu hoření (až osmdesát hodin) než jiné alternativy, ale také při hoření neprodukuje škodlivé výpary a saze. Nemusíte se tedy strachovat nejen o své zdraví, ale ani o nevzhledné šedivé zabarvení stropů, jak se často stává při pálení parafínových svíček. V posledních letech se staly sójové svíčky vyloženě trendem, a tak se nemusíte bát, že je snad neseženete. V rámci podporu menších výrobců si můžete například pořídit sójovou svíčku ruční výroby.

Při výběru sójové svíčky je třeba dát pozor zejména na to, zda pochází z ekologického zemědělství. V opačném případě může být nejen geneticky modifikována, ale také je k jejímu pěstování ničeno životní prostředí stejně jako v případě svíček z palmového vosku. Zkontrolujte také, že je svíčka ze 100 % včelího vosku – řada výrobců se snaží ušetřit přidáváním příměsi parafínu či kyseliny stearové.

Nadčasová stálice – včelí vosk

V neposlední řadě nesmíme také zapomínat na vosk včelí. Stejně jako ten sójový je přírodního původu a jeho hoření neprodukuje žádné škodlivé látky. Navíc má krásnou žlutou barvu, které však není na rozdíl od parafínových svíček dosaženo barvením umělými barvivy. Jedinou nevýhodou může být vyšší cena – na rozdíl od svíček z rostlinných zdrojů je totiž jejich produkce závislá na množství vosku, které včelky vyrobí. Svíčku z včelího vosku se tedy hodí spíše jako milý dárek či suvenýr z vánočních trhů, kde jejich nákupem podpoříte lokální včelaře.

Už jste slyšeli o řepkovém vosku?

Pokud hledáte svíčku, která je vyrobena nejen z lokálních surovin, ale také nevyužívá živočišné produkty (tedy včelí vosk), vyzkoušejte svíčky z řepkového vosku. Ta má obdobné vlastnosti jako řepková, avšak se nemusíte bát, že by bylo materiál třeba dovážet z velké dálky, jelikož většina řepky je vypěstována v Evropě.


Štítky: Svíčky, Domov, Zdraví
Autor: Alžběta Komrsková, Zdroj: RED


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem