mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Pěstujete pokojové rostliny? Představujeme 5 tipů, jak je připravit na zimu

Autor: Alžběta Komrsková
TwitterFacebook
9. 9. 2021, 11:04
Alžběta Komrsková

S podzimem přichází vegetativní období většiny pokojových rostlin. Jak se o ně správně starat, aby prospívaly?

Pokojové rostliny
Pokojové rostliny
Foto: vadim kaipov / Unsplash

Pokud patříte mezi nadšené pěstitele pokojových rostlin, jistě víte, že jaro je časem přesazování a hnojení. V létě zase přesouváme květiny na balkon či terasu, aby co nejvíce využily plného slunce dlouhých letních dní. Jak se však o pokojové rostliny starat s příchodem podzimu, kdy se dny krátí a stejně tak se zpomaluje i růst rostlin? V následujícím článku si představíme pár tipů, jak vaše pokojovky správně připravit na zimní období.

Dejte svým rostlinám nový sestřih

Konec léta, se kterým přichází i konec letnění rostlin na balkoně či zahradě, je tím pravým časem na malý sestřih. Odstřihněte přerostlé větvičky a především odlehčete rostlině od suchých a uvadajících listů. Vhodné je také rostlinu vyčistit od nánosu prachu a pylů, které na ní během pobytu venku ulpěly. V případě, že má rostlina velké, masité listy, postačí je otřít mokrým hadříkem. U květin s menšími listy můžete celou rostlinu osprchovat proudem studené vody. Nezapomeňte přitom také zkontrolovat, zda ji během letnění nepostihli škůdci. Pokud ano, odstraňte je mýdlovou vodou a případně také ošetřete odpovídajícím přípravkem.

Nepřesazovat!

Pokud si během čištění rostliny všimnete, že jí květináč začíná být malý, odolejte nutkání ji přesadit – ideálním časem na přesazování je jaro, kdy má rostlina dostatek energie na zakořenění nového květináče. Pokud byste se přece jen rozhodli pokojovku přesadit, mohlo by vás v brzké době čekat nemilé překvapení ve formě hniloby kořenů či opadávání listů.

Zajistěte dostatek světla

Pokojové rostliny si prošly řádnou očistou, dokonce jste odolali touze přesazovat – co teď? Přihází čas najít rostlinkám to správné stanoviště. Jelikož se s přicházející zimou krátí dny, je třeba pokojovkám zajistit dostatek slunečního světla. Vhodně umístění je tedy poblíž okna či balkonových dveří. Jelikož jsou však rostliny náchylné na průvan, dejte pozor na to, že okna dostatečně těsní. Stejně tak rostlinám škodí suchý vzduch z topení – řešením je závěsný odpařovač vody či difuzér, který zvyšuje vlhkost vzduchu. V případě, že zvlhčovač vzduchu nemáte, zkuste umístit rostliny blízko sebe, aby si odparem vody z listů navzájem zvlhčovaly vzduch, případně položte na topení keramickou misku s vodou.

Opatrně se zálivkou

Jedním z největších nepřátel pokojových rostlin je příliš časté zalévání. Se zkracujícími se dny klesá délka slunečního svitu i teplota, díky čemuž klesá i množství vody, které se odpaří z listů a hlíny. Tomu je třeba přizpůsobit zálivku. Přestože má každá rostlina trochu jiné potřeby, obecně se dá říct, že na podzim již není třeba zalévat každý den. A jak poznat, že je čas na zálivku? Je to vlastně velice jednoduché – když strčíte do hlíny prst a horní tři centimetry jsou proschlé, je čas dodat rostlince vodu. Pokud byste totiž zalévali dříve, než vrchní vrstva hlíny dobře proschne, mohlo by se stát, že se rozmnoží plísně a houby či dokonce začnou uhnívat kořeny.

S hnojením počkejte na jaro

Stejně jako v případě zálivky je třeba zvolnit i s hnojením. Přestože je dodávání potřebných živin nezbytné pro správný růst rostlin, nejlepším časem na hnojení je doba růstu, tedy jaro. Pokud budete pokračovat s hnojením i na podzim a v zimě, může se snadno stát, že pokojovce spálíte kořeny. Pokud máte přece jen pocit, že jste během jara a léta hnojení zanedbali, snažte se hnojit v co nejmenších koncentracích, případně použijte lesk na listy ve spreji. Ten nejenže dodá chybějící živiny a ochrání před škůdci, ke kterých jsou listy vystavené suchému vzduchu bytu náchylnější, ale také oživí vzhled vašich pokojových rostlin.


Štítky: Pokojové rostliny, Péče, Podzim
Autor: Alžběta Komrsková, Zdroj: RED


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem