mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Ochránci přírody si nevědí rady s drony v přírodě, ty brání v hnízdění sokolů

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
24. 8. 2021, 19:29
Martin Bárta

Ochránci přírody chtějí vyhlásit ochranné pásmo pro let dronů nad hnízdištěm sokolů. Právě těmi totiž neukáznění provozovatelé ruší ptáky během jejich hnízdění, což se může mláďatům stát osudným.

Sokol
Sokol
Foto: Christel SAGNIEZ / Pixabay

Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR mají stále větší problémy s neukázněnými provozovateli dronů, kteří proletují v přírodě. Podle odborníků jsou totiž velkým nebezpečím pro hnízdění vzácných ptáků. V CHKO Český ráj podle nich letos drony byly osudné pro pár sokolů.

Drony jsou v okolí k vidění stále častěji

Pracovníci agentury, ale i sokolníci v letošním roce vídali na hradě Trosky samce sokola, který nosil sedící samici potravu. Ani tak se ale páru nezdařilo vyvést mláďata a podle odborníků za tím stojí právě drony, které se v okolí stále častěji pohybují.

„Samice sokolů jsou na počátku hnízdění, především při snášení a inkubaci vajec, velmi citlivé. Při pocitu ohrožení hnízdo nezřídka opustí. Sokolímu páru na Troskách se stala s největší pravděpodobností osudnou přítomnost dronů. Podle svědectví zdejšího kastelána jsou tady přelety dronů takřka každodenní záležitostí,“ vysvětluje Jiří Klápště z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Přímé rušení v nejbližším okolí hnízda, zejména z výše umístěné pozice, je pro sokoly těžko snesitelné. Zvažujeme proto, že příští rok vyhlásíme kolem tohoto hnízdiště ochranné pásmo, aby nebylo možné s drony na hnízdící sokoly naletovat,“ dodává Jiří Klápště.

Ze sedmi párů vyvedli mláďata jen čtyři

Odborníci už letos na jaře pozorovali v Českém ráji sedm párů sokolů stěhovavých, které se zde snažily vyvést mláďata. Nakonec byla ale potvrzena pouze čtyři úspěšná hnízdění. Na vině ale mimo častého rušení bylo zřejmě i chladné a deštivé počasí, které zvířatům nepřálo.

V současnosti sokoli hnízdí hned na několika místech po celé České republice. Mezi nejvýznamnější oblast ovšem patří Jeseníky, kde tito dravci letos vyvedli rekordních 41 mláďat. Hnízdící sokoli se ale objevují i v Českém Švýcarsku, Moravském krasu nebo Českém středohoří.


Štítky: Příroda, Zvířata, Sokol
Autor: Martin Bárta, Zdroj: AOPK


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem