mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

O evropsky významnou lokalitu Natura 2000 se v Liberci nově stará společnost Čmelák

Autor: Markéta Bártová
TwitterFacebook
4. 9. 2021, 13:07
Markéta Bártová

O louky ve veseckém údolí, které jako jediné na území Liberce jsou evropsky významnou lokalitou Natura 2000, bude nyní pečovat společnost Čmelák - Společnost přátel přírody.

Údržba luk
Údržba luk
Foto: Čmelák - Společnost přátel přírody

Pečovat o louky ve veseckém údolí bude společnost Čmelák. O tyto významné louky se dříve starala organizace Českého svazu ochránců přírody Armillaria. Nyní po společné dohodě s organizací a městem Liberec převzal údržbu luk právě Čmelák.

Domov pro mnoho druhů hmyzu, obojživelníků a ptáků

Jedinou evropsky významnou lokalitou sítě Natura 2000 na území Liberce je vesecké údolí, kterým protéká Luční potok. Zde bydlí spousta druhů hmyzu, ptáků a obojživelníků. Chránit se musí také i kvůli tomu, že se zde vyskytuje na 400 druhů rostlin, z nichž je řada vzácných či ohrožených.

O údržbu těchto vzácných luk se tedy nově stará společnost Čmelák. Do letošní péče o toto chráněné území se zapojili i zahraniční dobrovolníci, ti pomáhali se shrabáním a odklízením trávy.

„Část luk je silně podmáčených, proto je nutné je ručně kosit i odklízet trávu. Hlavní část prací jsme právě dokončili“, říká Lucie Stránská, která má ve Čmeláku louky na starost. A dodává: „O louky je třeba pečovat každý rok, aby se udržely bez náletu a díky sečení se podpořila i druhová rozmanitost rostlin. Není to zisková činnost, takže vedle samotného sečení nám dost práce dá i zajištění potřebných dotací."

V Libereckém kraji byl projekt na sečení luk a podporu biodiverzity podpořen z prostředků Ministerstva životního prostředí, Norských fondů i Libereckého kraje.

Společnost Čmelák také dodává, že by se návštěvníci neměli lekat neposekané části luk, protože jde o záměr, nikoliv o nedodělanou práci. Tyto neposekané části luk se totiž ponechávají jako pastva opylovačům, díky tomu je umožněno dokončení vývoje hmyzu a také dozrání semínek různých květin.

Nebojte se, i tyto části nakonec budou posekány a odklizeny, ale až po skončení vegetačního období na podzim.


Štítky: Příroda, Čmelák, Natura 2000
Autor: Markéta Bártová, Zdroj: Čmelák - Společnost přátel přírody


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem