mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Na podzim nemusíte sedět doma. Přinášíme vám 5 tipů na kouzelné výlety po Česku

Autor: Amaya Fonseca Sardá
TwitterFacebook
19. 10. 2021, 10:05
Amaya Fonseca Sardá

S podzimem je spojené sychravé počasí a někdy také výrazný pokles teploty. Podzim s sebou ale přináší také okouzlující barvy přírody, proto by byla škoda sedět doma. Nechte si inspirovat našimi pěti tipy na výlety do míst v Česku, která s podzimem získávají své neopakovatelné kouzlo.

Vyhlídka Solenická podkova
Vyhlídka Solenická podkova
Foto: Ondrej Bocek / Unsplash

Příběnická stezka údolím Lužnice

Příběnická stezka kolem Lužnice má délku kolem 15 kilometrů a je považována za jednu z nejkrásnějších na Táborsku. Na podzim, kdy se při jejím procházení můžete kochat pohledem na barvy listů okolních stromů, získává jedinečné kouzlo. Příběnická stezka vede od Bechyňské brány po zelené značce přes údolí Tismenického potoka ke kostelu Panny Marie v Klokotech, barokní kapli u Dobré vody až k lávce u Harrachovky.

Podél Lužnice pak stezka vede po červené značce ke zřícenině hradu Příběnice, poté se po žluté dostanete k troskám hradu a nakonec po modré na nádraží v Malšicích, odkud se můžete vrátit zpět do Tábora. Při chůzi Příběnickou stezkou vás čekají různé lávky, pohádkové mlýny a další zajímavé památky, z Malšic si pak můžete užít jízdu po nejstraší elektrifikované trati ve střední Evropě. 

Vyhlídka Solenická podkova

Protože podzim hraje všemi barvami, jsou ideálním cílem podzimních vycházek nejrůznější vyhlídky. Jednou z nich je i Solenická podkova mezi přehradami Kamýk a Orlík, kdy můžete z vyhlídky Na Vraném pozorovat Solenický meandr. Vyhlídku najdete mezi obcemi Zbuchovice a Solenice, a tyčí se ve výšce zhruba 150 metrů nad Orlickou přehradou.

K cíli se dostanete z obce Zduchovice po zelené značce směrem k vyhlídce Na Altánku. Přímo na vyhlídku nevedou žádné turistické značky – v lese nad vesnicí se musíte vydat po širší cestě vpravo, v místě zúžení vlevo, a poté asi sto metrů po vrstevnici. 

Halda Ema

Mysleli jste si, že industriální Ostrava není ideálním cílem pohádkových podzimních výletů? Pohled z haldy Ema vás možná přesvědčí o opaku. Halda Ema vznikla – stejně jako všechny haldy – navršením hlušiny při rubání uhlí. Ema, přezdívané někdy také „Ostravský Vesuv“, se nachází na území Slezské Ostravy na pravém břehu řeky Ostravice a její výška činí více než 300 metrů.

K haldě Ema vede více cest. Můžete se vydat například cestou od mostu Miloše Sýkory skrz vilkovou čtvrť a les. Další variantou je procházka směrem od Slezkoostravského hradu kolem hřbitova, vášniví zdatnější turisté zase jistě ocení náročnější cestu směrem od ZOO. Po vystoupání na haldu vás čeká pohled na podzimní ostravskou krajinu, pro extra zážitek si můžete výlet naplánovat na dobu východu nebo naopak západu slunce.

Moravské Toskánsko

Krajina Jižní Moravy má své neodolatelné kouzlo po celý rok, proč si ji tedy nevychutnati na podzim? Pohled na podzimní Moravské Toskánsko, oblast v okolí Kyjova, potěší nejen nadšené fotografy. Podle toho, zda se sem vypravíte ráno za mlhy nebo kolem poledne, když je jasno, se můžete těšit buďto na tajuplně zamlženou krajinu, nebo naopak na sluneční paprsky, opírající se do polí, lesů, luk i památek.

Při výletě napříč Moravským Toskánskem byste si neměli nechat ujít třeba pohled na kapličku Svaté Barborky od cyklostezky Mutěnická, na biopásy pod Strážovicemi, na Babí lom  směrem od Strážovic nebo třeba na Jámy u Šardic kousek od autovrakoviště u Šardic.

Pozorovatelna Durch v Bílých Karpatech

Pokud si uděláte výlet na pozorovatelný Durch v Bílých Karpatech, vychutnáte si nejen dechberoucí pohled na nádhernou podzimní krajinu, ale také jedinečnou podobu samotné pozorovatelny, jejímž autorem je architekt Zdeněk Fránek. Pozorovatelnu najdete nad Valašskými Příkazemi pod výškovým bodem Kyjanice.

K pozorovatelně Durch vede hned několik různých cest. Vydat se k ní můžete třeba od Valašských Příkaz, z obce Študlov, od Nedašovy Lhoty nebo například z Valašských Klobouk. 

 


Štítky: Výlety, Podzim, Česko
Autor: Amaya Fonseca Sardá, Zdroj: Kudyznudy.cz, Praha-priroda.cz, vltava-reka


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem