mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Mrtvice stále patří mezi časté příčiny úmrtí, přitom se jí dá předcházet

Autor: Markéta Bártová
TwitterFacebook
28. 10. 2021, 08:26
Markéta Bártová

Cévní mozková příhoda neboli lidově mrtvice je velmi častým onemocněním, na které stále umírá mnoho lidí. Při včasné diagnóze a správné léčbě nemusí onemocnění končit špatně a aby tomu tak nebylo, koná se každoročně světový den mrtvice, jehož cílem je osvěta této nemoci.

Cévní mozková příhoda
Cévní mozková příhoda
Foto: hainguyenrp / Pixabay

Světový den mrtvice se snaží poukázat na rizika a možnosti prevence a léčby tohoto onemocnění. Bohužel mnoho lidí příznaky mozkové mrtvice často nepozná či je podcení. Důsledkem toho, že vyhledají odbornou pomoc pozdě, mohou být trvalé následky nebo dokonce smrt.

Příčiny mozkové mrtvice

Nejčastější přičina vzniku mrtvice je ateroskleróza, což je chronický zánět cévní stěny, jenž nejčastěji vzniká následkem chronického překyselení organismu, tedy špatným životním stylem.

Riziko cévní mozkové příhody zvyšuje diabetes, poruchy srdečního rytmu, vysoký krevní tlak, vysoká hladina tuků v krvi, ale i nadměrné pití alkoholu, nedostatek pohybu či některé dlouhodobě užívané léky. Vysokým rizikovým faktorem pro mrtvici je také kouření.

Jak poznat mrtvici?

Oproti infarktu myokardu se mozková příhoda neohlašuje jedním typickým příznakem, tudíž ji nelze tak snadno rozpoznat. Postižená osoba tak nemusí cítit bolest, nejčastěji je její náhlý příchod doprovázen poruchou řeči a schopnosti porozumět okolí.

Dotyčné osobě ochabne obličej, nemůže se úsmát či vycenit zuby a na jedné straně má pokleslý koutek. Kromě ochabnutí obličeje může i dojít k náhlému ochrnutí jedné končetiny nebo celé poloviny těla.

Jestliže se u někoho objeví jen jeden takový příznak, vůbec nad tím nepřemýšlejte a okamžite volejte záchrannou službu, která dotyčnou osobu přepraví do nejbližšího centra, které je specializované na léčbu cévní mozkové příhody. Pokud se totiž postižené osobě dostane odborná pomoc včas, šance na uzdravení je obrovská.

Nejlepší prevencí mozkové mrtvice je skončit s nezdravými životními návyky

Do rizikové skupiny bez ohledu na věk patří ti, kteří mají nadváhu, kouří, moc se nehýbou a ještě k tomu se špatně stravují. Dříve toto onemocnění bylo především u šedesátiletých a starších, dnes ale postihuje i mnohem mladší lidi.

Pokud se mozková mrtvice stane, je možné stav pacienta vhodnou stravou a včasnou léčbou výrazně zlepšit.

Jestli chcete tomuto onemocnění předejít, skoncujte s kouřením, omezte solení a množství cukru a tuku v jídle. Snažte se změnit životní styl k lepšímu, tudíž pravidelně konzumovat ovoce, zeleninu a alespoň se půl hodiny denně věnovat fyzické aktivitě. Nemusí to být nutně návštěva posilovny nebo běh. Určitě je dobré omezit alkohol a držet si optimální váhu.

Mozkové příhody v číslech

V roce 2020 v Česku zemřelo 129 289 obyvatel. Okolo 30 % úmrtí je způsobeno onemocněním srdce, kdy se nejčastěji jednalo o ischemickou chorobu srdeční, jež byla příčinou 14,8 % úmrtí a minulý rok na ni zemřelo více než 19 tisíc obyvatel České republiky.

„Druhou nejfrekventovanější příčinu smrti představovaly až do roku 2019 cévní nemoci mozku. V roce 2020 však tuto pozici obsadil covid-19. Ten byl určen jako základní příčina smrti u 10,5 tisíce zemřelých, tedy u 8 % ze všech zemřelých. Mozkové příhody se 7,6 tisíci zemřelými se posunuly na třetí místo,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického ú­řadu.

Na čtvrtém místě je selhání srdce (6,7 tisíc zemřelých) a na pátém pak je zhoubný nádor plic (5,3 tisíce).

 


Štítky: Mrtvice, Cévní mozková příhoda, Zdraví
Autor: Markéta Bártová, Zdroj: nemocnice Blansko, ČPZP, ČZSO, FN Motol


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem