mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Ministerstvo dopravy chystá modernizaci testových otázek v autoškole, změna přijde v říjnu

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
8. 9. 2021, 17:37
Martin Bárta

Už od října se musí zájemci o získání řidičského oprávnění připravit na nové testové otázky v autoškole. Ty by nyní měly nabídnout větší množství aktuálních situací přímo z provozu i videa jako součást testu.

Autoškola
Autoškola
Foto: Orkun Azap / Unsplash

Modernější podoba testových otázek ve kterých se objeví i videa, ale i úplně nové otázky, které by měly více reagovat na aktuální situace na silnicích. To chystá pro zájemce o získání řidičského oprávnění už od října Ministerstvo dopravy. Na nových testech ministerstvo spolupracovalo s Asociací autoškol a Ředitelství služby dopravní policie ČR.

Nové otázky nabídnou i video

S testovými otázkami ke zkouškám v autoškole se ročně setká až 120 tisíc zájemců o řidičské oprávnění, kterým se snažíme zařazením těchto nových otázek představit aktuální trendy v každodenním provozu. Chceme jim ukázat co nejvíce situací, které je mohou potkat každodenně v provozu. Je větší pravděpodobnost, že pokud situaci uvidí na obrazovce, správně zareagují v provozu,“ vysvětluje význam změn Stanislav Dvořák, ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy.

Nové otázky si už nyní mohou zájemci vyzkoušet na speciálním webu noveotazky.cz, který Ministerstvo dopravy ČR spustilo. Přímo v rámci zkoušek z odborné způsobilosti zájemců o řidičská oprávnění se ale uchazeči seznámí s novými otázkami až od 24. 10. 2021 kdy je úřad pustí do ostrého provozu.

„V textových otázkách ze zkoušky z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy se zaměřujeme na současné trendy, jako je jízda automobilem v sousedství infrastruktury pro cyklisty či jízda za zhoršených povětrnostních podmínek, např. na sněhu,“ charakterizuje novou sadu šéf Asociace autoškol Aleš Horčička.

Zkoušky se v posledních letech zpřísňují

Ke zkouškám z teorie pro řízení motorových vozidel se ročně přihlásí až 120 tisíc zájemců. Zkoušky samotné pak probíhají v 206 obcích s rozšířenou působností. Na rozdíl od dřívější doby jsou už dnes všechny prováděné testy přímo na počítačích.

Zkoušky z teorie jsou nutné pro další pokračování a získání řidičského oprávnění. Bez nich totiž není možné v současné době uchazeče pustit dál k praktické části zkoušky a to jízdám v provozu.

V posledních letech se v autoškolách objevovalo stále více žáků, kteří skládali zkoušky z terorie i několikanásobně. Podle Asociace autoškol pak nebyli výjimkou ani žáci, kteří zkoušku úspěšně dokončili až na desátý pokus. Právě tomuto nešvaru, kdy autoškolu nakonec udělal téměř každý, aby se ho autoškola „zbavila“ ale letos udělali přítrž.

Od začátku letošního července totiž nově v případě zkoušek u autoškol platí třikrát a dost. Počet pokusů v jednotlivých částech závěrečné zkoušky je tak omezený na tři pokusy. Následně zájemce čeká opakování relevantní části v autoškole. To by mělo jak podpořit snahu autoškol o zlepšení výuky, ale i zvýšit kvalitu řidičů. Budoucí řidiči si ale pro získání svého řidičského průkazu nejspíš budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.


Štítky: Autoškola, Ministerstvo dopravy, Auto
Autor: Martin Bárta, Zdroj: MDČR


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem