mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Mimořádný úspěch ve Dvoře Králové, místní ZOO odchovala jako jediná na světě vzácného hada

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
22. 8. 2021, 12:09
Martin Bárta

Dvůr Králové nad Labem a jeho místní Safari Park slaví v posledních letech velké úspěchy s chovem vzácných zvířat. Jinak tomu není ani u chovu vzácného hada liánovce kapského, který se ale rozšířil o nová mláďata.

Liánovec kapský
Liánovec kapský
Foto: Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Vzácného jedovatého hada liánovce kapského se podařilo odchovat ošetřovatelům v Safari Parku Dvůr Králové. Právě tam se ošetřovatelé jako jediní na světě snaží tento druh hada rozmnožovat. Osm nových mláďat je tak pro místní odborníky velký úspěch.

Chov je náročný, proti jedu navíc není antisérum

Už matka současných mláďat se přitom vylíhla právě ve Dvoře Králové nad Labem, tedy přesněji v místním Safari Parku, kterému se v posledních letech často daří odchovávat vzácné druhy živočichů.

„Daří se jim výborně. Ochotně přijímají malé žabky, gekony a výjimečně i malé rybky,“ popisuje ošetřovatel Martin Smrček. Právě Smrček se o jedovaté liánovce v místním parku stará už od roku 2015, kdy sem dorazila první zvířata přímo z Jihoafrické republiky odkud pocházejí. V Africe se živí především drobnými plazy.

Samice snesla vajíčka mláďat přímo v teráriu, kde si pro ně vytvořila speciální prostor v substrátu. Chovatelé pak vejce od matky oddělili a pro větší úspěšnost jejich přežití je umístili do inkubátoru. Právě tam se po dvou měsících vylíhla. Inkubátor ale nyní není prázdný, jelikož čeká na vylíhnutí snůšky od další samice.

„Rozmnožení těchto náročných plazů v druhé generaci potvrzuje, že jsme problematiku zvládli. To je mimořádné cenné a důležité,“ doplňuje Martin Smrček.

Chov liánovců je kvůli jejich původu z podmínek se střídajícím se klimatem velmi náročný. Ošetřovatelé tak musejí v teráriích například simulovat zimu jejich přesouváním do chlazené místnosti. Zejména dospělá zvířata jsou navíc velmi agresivní a pokud s nimi chtějí odborníci manipulovat, musejí používat speciální kevlarové rukavice. Uštknutí poměrně prudkým jedem by totiž mohlo být velmi nebezpečné, jelikož na něj neexistuje antisérum.


Štítky: Safari Park, ZOO, Zvířata
Autor: Martin Bárta, Zdroj: Safari Park


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem