mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Méně „miminek do dlaně“. V Česku klesá podíl předčasně narozených dětí

Autor: Markéta Bártová
TwitterFacebook
5. 10. 2021, 19:09
Markéta Bártová

Dobrá zpráva nejen pro lékaře, ale především pro rodiče samotné je, že podíl předčasně narozených dětí klesá. V posledních deseti letech se děti nejčastěji rodily ve 41. týdnu těhotenství, i porodní hmotnost novorozenců se zvýšila.

Miminko v inkubátoru
Miminko v inkubátoru
Foto: Sharon McCutcheon / Unsplash

Civilizační trend, který není úplně žádoucí, jsou předčasně narozené děti. V dnešní době má medicína spoustu možností a dokáže doslova zázraky i s těmi nejmenšími, přesto je pro dítě nejdůležitější těsný kontakt s matkou a také s rodinou.

V minulém roce se předčasně narodilo 7,2 tisíce dětí

V loňském roce se předčasně narodilo 7,2 tisíce dětí, tedy narozených dětí před 37. týdnem těhotenství, což je oproti roku 2011 o 1,5 ti­síce méně.

Skvělou zprávou je i to, že celkový počet živě narozených dětí byl v roce 2020 o 1,7 tisíce vyšší oproti počátku desetiletí. Podíl předčasně narozených dětí se tak na celkovém počtu živě narozených dětí snížil z 8,0 % na 6,7 %.

„Necelá třetina všech děti se rodí ve 41. týdnu těhotenství. Ve 40. týdnu těhotenství pak další čtvrtina živě narozených,“ uvádí Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Děti, které se narodily ve 42. týdnu těhotenství a později bylo v minulém roce 18,8 %, podobně jako dětí narozených ve 38. a 39. týdnu těhotenství, kterých bylo 18,7 %.

„Nejvyšší podíl předčasně narozených dětí se vyskytuje mezi velmi mladými matkami do 20 let, a to více než deset procent. Druhý nejvyšší podíl pak vykazují čtyřicetileté a starší matky, jimž se loni předčasně narodilo 8,5 % dětí. V jejich případě se však tento podíl za posledních deset let snížil o tři procentní body,“ říká Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ.

 

Nejvyšší riziko předčasného porodu je u velmi mladých maminek

Předčasný porod nejvíce hrozí u velmi mladých maminek a u těch starších, jak již bylo zmíněno výše. Zvláště pak starší ženy, které jsou prvorodičkami riskují předčasný porod.

Ale není to pouze věk, který by hrál roli v předčasném porodu. Na vině může být spousta dalších věcí. Mezi nejčastější důvody předčasného porodu patří vícečetné těhotenství, diabetes, infekce těhotné ženy, ale i vysoký krevní tlak či užívání návykových látek a kouření.

 

Novorozenecká péče o předčasně narozené děti

Snahou veškerých jednotek intenzivní a resuscitační péče o novorozence je samozřejmě poskytnout tu nejkvalitnější péči a co nejrychlejší zapojení rodičů o péči o potomka.

Každé miminko je individuální a každé potřebuje odlišnou péči. V dnešní době je spousta moderních pomůcek, díky kterým lze dětem poskytnout pocit bezpečí i v nemocničním zařízení. Snižují tak negativní vnímání a zvyšují komfort dítěte.

Lékaři společně se sestřičkami bojují o všechna maličkatá miminka, ale největšími bojovníky jsou samotná miminka.

Pokud vy sami nebo někdo ve vašem okolí hledá průvodce, který by provedl nástrahami prvních měsíců života předčasně narozeného miminka, určitě neuděláte chybu koupí ilustrované knihy Maličké miminko.

V této knize naleznete nejen rady a praktické návody docentky klinické psychologie doc. PhDr. Dr.phil. Laury Janáčkové, CSc. (pracuje ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.) a renomovaného dětského lékaře, vysokoškolského pedagoga a primáře Novorozeneckého oddělení FN Olomouc MUDr. Lumíra Kantora, Ph.D..


Štítky: Těhotenství, Zdravotnictví, Dítě
Autor: Markéta Bártová, Zdroj: Český statistický úřad, Fakultní nemocnice Olomouc


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem