mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Leží vám na půdě šicí stroj po babičce? Máme pro vás tipy, jak se naučit šít

Autor: Alžběta Komrsková
TwitterFacebook
14. 10. 2021, 09:54
Alžběta Komrsková

Práší se vám na půdě na starý šicí stroj po babičce či mamince, ale je vám líto se ho zbavit? V tom případě přišel ten pravý čas naučit se šít.

Šicí stroj
Šicí stroj
Foto: cottonbro / Pexels

Zatímco dnes nás často ani nenapadne, že by v obchodech nebylo k dostání nepřeberné množství oděvů všech barev, střihů a velikostí, dříve to tak rozhodně nebylo. I to je jedním z důvodů, proč většina našich babiček či maminek vlastnila šicí stroj. Pokud i vám jeden leží na půdě, provedeme vás základními kroky, které vás dělí od prvního vlastnoručně ušitého modelu.

Začněte revizí

Než se pustíte do samotného šití, měli byste patřičnou pozornost věnovat šicímu stroji. Pokud se nejedná o opravdu starý model, většinou stačí vyměnit zalomenou jehlu či prasklou žárovku, pročistit stroj od prachu či promazat motor. Běh motoru vyzkoušejte nejprve nanečisto na obyčejném kousku látky. Pokud se vám zdá, že něco není v pořádku, nezoufejte – existuje spousta servisů šicích strojů, ve kterých vám budou schopni opravit i starší model. Pokud je nějaká důležitá součástka rozbitá či úplně chybí, opět zkuste zapátrat v hlubinách internetu. Na bazarech často narazíte na náhradní díly za pár korun.

Naučte se základy

Naučit se šít na šicím stroji vyžaduje především trpělivost. Ze začátku se soustřeďte na naprosté základy – naučte se, jak se navléká horní i spodní nit, jak nastavit napětí nitě či například délku stehu. Všechny tyto informace zpravidla najdete k návodu k vašemu šicímu stroji. Pokud ho nemáte, zkuste zapátrat ve fórech pro švadlenky, kde vám majitelky podobného modelu jistě rády poradí.

Pokud si lámete hlavu s tím, jak stroj nastavit, pamatujte si, že pro běžné šití si vystačíte s délkou stehu 2,5 a napětím 4. Dalším zlatým pravidlem je použití stejné horní i spodní nitě (z hlediska tloušťky a materiálu, barvy můžete zvolit libovolné), jinak se vám budou nitě motat a trhat.

Co se týče samotného šití, i zde je potřeba začít základy. Než se pustíte do složitějších střihů, vyzkoušejte si ušít obal na polštář, na který si vystačíte s rovnými stehy. Jakmile se s šicím strojem trochu sžijete, zkuste přidat například zip. Pokud vás láká oblečení, opět začínejte se základy, například jednoduchou áčkovou sukní. Stejně tak můžete trénovat například úpravou oděvů, které již vlastníte – není nic jednoduššího, než zabrat sukni či kalhoty v pase.

Co dalšího si pořídit?

Pokud vám po mamince či babičce nezůstalo spolu se šicím strojem i šicí náčiní, je třeba vyrazit do galanterie. Mezi základní vybavení každé švadlenky patří zejména ostré nůžky na textil. Ty nepoužívejte na nic jiného; pokud by se ztupily, už se vám nepovede ustřihnout látku krásně rovně a bez třepení.

Další nezbytností jsou například špendlíky, krejčovský metr a křída či mýdlová tužka, kterou budete překreslovat střih na látku. Hodit se vám bude také papír na obkreslování střihů – vystačíte si s obyčejným balíkovým papírem.

A v neposlední řade potřebujeme látku. Pokud se vám nechce plýtvat na své první pokusy drahou látkou z obchodu, zkuste doma najít stará prostěradla či nenošené oblečení, na kterém si vyzkoušíte základní stehy. Krásné, ale levné látky občas seženete také v second handech či výprodejích.

Kam se vydat pro inspiraci?

Jako začínající švadlenka si nejspíš na tvorbu vlastních střihů netroufnete, ale není třeba věšet hlavu. Spoustu inspirace a střihů naleznete v časopise Burda, který si můžete buď koupit na novinových stáncích, či si starší čísla vypůjčit v knihovně. Pokud vládnete angličtinou, spoustu inspirace naleznete například na YouTube či velice oblíbené sociální síti Pinterest, kde je často k dispozici i PDF soubor se střihem k vytištění.

 


Štítky: šití, Oblečení, šicí stroj
Autor: Alžběta Komrsková, Zdroj: elnito.cz, RED


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem