Nevinná zapomětlivost, kterou často spousta lidí běžně spojuje s přirozeným stárnutím. Když se ale tento stav zhoršuje, může to být projevem Alzheimerovy nemoci. Tato nemoc je závažné neurodegenerativní onemocnění, díky kterému člověk ztrácí soběstačnost.
Stárnutí je jistě přirozený proces, se kterým se pojí i občasné zapomínání. Může se ale jednat o první náznaky demence, ta může být projevem řady onemocnění, nejčastěji však Alzheimerovy choroby.
Zhoršování zapomětlivosti je následkem úbytku nervových buněk v mozku. Bohužel k poruchám paměti se postupně přidávají i další problémy, až se nakonec člověk stane závislý na svém okolí z důvodu prohlubující se kognitivní poruchy. Právě v tuto chvílí dochází k rozvoji syndromu demence a společně s kognitivními příznaky přichází změny v chování a prožívání.
Demence je nemoc, kterou nemůžeme automaticky přisuzovat ke stáří, nelze tedy klást rovnítko mezi demencí a stářím. To, že je nemoc výrazně častější ve vyšších věkových skupinách není pravidlem, některé druhy demence se vyskytují i v nižších věkových skupinách.
Během normálního stárnutí může někdy docházet ke zhoršování kognitivních funkcí, které postihuje především pozornost, psychomotorické tempo a schopnost vybavování vzpomínek. Tento stav ale jedince nijak výrazně neohrožuje a neomezí tak jeho soběstačnost. V případě, že člověk s demencí má poruchu kognitivních funkcí v takové míře, která omezuje jeho soběstačnost, pak už potřebuje pomoc i v oblastech běžného života.
Bohužel lék, který by nemoc úplně zastavil (tzv. kauzální léčba) prozatím neexistuje. Dnes existuje tzv. symptomatická léčba, která má za cíl postup onemocnění zpomalit a oddálit tak konečné stadium demence. Léčba pomáhá ovlivňovat konkrétní projevy onemocnění, tedy změny v náladě a v chování, zhoršující se paměť a mírní dopad nemoci na kvalitu života člověka a také jeho blízkých.
Nejlepší je včasné nasazení léků, kdy mozková tkáň není ještě nemocí přiliš poškozena, ale jsou již přítomny klinické potíže (například s pamětí). Proto je velmi důležité vyhledat lékaře už ve chvíli, kdy u sebe člověk první obtíže pozoruje a tím spíše, pokud si těchto obtíží všímá i blízké okolí.
Současné možnosti léčby pomáhají pouze s příznaky onemocnění, bohužel tyto léky neprodlouží život, ale dokáží oddálit nejzávažnější stadia onemocnění. Pomohou zlepšit paměť, soběstačnost a kvalitu života a další léky pomohou ovlivnit poruchy chování a nálady či poruchy spánku nebo další příznaky.
Cílem tohoto dne je bezesporu zvýšit povědomí o této těžké nemoci, kterou spousta lidí ve stáří podceňuje. Jelikož počet lidí a zasažených rodin je alarmující, je velmi důležité o nemoci „mluvit“.
Nebuďte tedy lhostejní k lidem ve vašem okolí, protože včasná léčba dokáže nemoc stabilizovat. Často si člověk myslí, že dotyčný je pouze nevrlý a přisuzuje to k jeho věku, to, že ho nic nebaví, z ničeho nemá radost a že začíná zapomínat. Může to být projevem nemoci, která vám začne blízké pomalu krást.
Skoro polovina britských řidičů podle nového průzkumu pojišťovací společnosti NFU Mutual neuvažuje v příštích...
Největší německý automobilový klub ADAC nabídne od začátku června svou servisní službu i pro cyklisty. Současní...