mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Jean-Paul Belmondo byl pro muže vzorem, pro ženy idolem

Autor: Michaela Dočkalová
TwitterFacebook
10. 9. 2021, 22:32
Michaela Dočkalová

A především je považován za ikonu francouzského filmu nebo lépe řečeno, za ikonu francouzské komedie. Jeho výjimečnost, samozřejmě mimo hereckého talentu, spočívala také v tom, že ač nebyl žádný krasavec, ženy ho zbožňovaly.

Jean-Paul Belmondo
Jean-Paul Belmondo

Slavným se stal hned po první velké roli

Uměl si užívat života na plátně i mimo něj. Přestože si ho lidé vybaví zejména z komediích, ve skutečnosti Jean-Paul Belmondo uměl zahrát téměř jakoukoliv roli. Už ve svém prvním celovečerním filmu U konce s dechem celému světu dokázal, že i kdyby hrál ve filmu jen on sám, diváci by byli jako u vytržení. Bylo mu dvacet sedm let a moc velkých hereckých příležitostí za sebou neměl. Pod vedením slavného režiséra Jeana-Luca Godarda si ale vedl jako ostřílená hvězda. Ostatně jako ve všech dalších filmech, které kdy natočil. 

Veselé VelikonoceZví­řeMuž z Acapulca nebo Bláznivý Petříček patří mezi jeho nejúspěšnější filmy. Bylo jich však mnohokrát víc. Rozhodně bychom v jeho hereckém repertoáru našly méně těch snímků, které tolik úspěchů nesklidily. Z francouzské nové vlny pomalu přeplul do mnohem mainstreamovějších, avšak divočejších vod, v nichž se cítil jako doma. Akční komedie a komediální dramata byly přesně těmi žánry, pro které byl zrozen. 

Získal Zlatou palmu za celoživotní dílo

Jean-Belmondo byl až do své smrti 6. září 2021 francouzským miláčkem, hvězda stříbrného plátna, kterých v dnešní době už moc není. Sice si dlouhých třináct let nezahrál, naposledy stanul před kamerou v roce 2008 ve snímku Muž a jeho pes, přesto na něj lidé nezapomněli. A nejspíš ani nikdy nezapomenou. A nezapomenou na něj ani herci a režiséři, neboť se nesmazatelně zapsal do hereckého nebe například i tím, že v roce 2011 získal na filmovém festivalu v Cannes Zlatou palmu za celoživotní dílo. 

Malým dětem i začínajícím hercům se vždycky Belmondo dával za vzor. Jean-Paul pracoval tvrdě, hrál v divadle, hrál před kamerou a dřel od rána do večera, aby byl tím, kým byl. Velkou zásluhu na tom má ovšem i jeho otec, který mu neustále vštěpoval, že když nebude dřít, nikdy to nikam nedotáhne. 

Tak jako se snažil být skvělým hercem, tak si přál být i sex symbolem. Obojí se mu podařilo. Typickým hezounem sice nikdy nebyl, přesto po něm toužily ženy z celého světa. Zamilovala se do něj i nejedna herečka, která s ním měla tu čest hrát. I když měl přeražený nos, odstáté uši, spoustu vrásek a příliš masité rty, dokázal se chovat sebevědomě a s temperamentem, který vždycky ženy přitahoval. 

Zdědil italský temperament

Herec se narodil 9. dubna 1933 na předměstí Paříže Neuilly-sur-Seine do umělecké rodiny. Maminka byla malířkou, otec, původem z Itálie, sochařem. On sám ale víc než umění miloval sport. Finančně podporoval fotbalový klub Paris Saint-Germain a svého času byl také relativně slušným brankářem. Také se věnoval boxu. Propadl mu v roce 1948, kdy sledoval  zápas mezi Marcelem Cerdanem a Tonym Zalem, kteří spolu bojovali o titul světového šampiona střední váhy. Jenže na box neměl talent, proto se mu také přestal aktivně věnovat. Zároveň však v té době onemocněl tuberkulózou a lékaři mu oznámili, že jeho dráha sportovce je skutečně u konce. Během rekonvalescenčního pobytu v sanatoriu Auvergne došel k rozhodnutí, že se stane hercem. 

Kouzlo zlomeného nosu

Zlomený nos ovšem nemá z boxování, ale kvůli svému staršímu spolužákovi, který mu ho zlomil při běžné klukovské rvačce. To však samozřejmě jen tak na potkání herec nikdy nevyprávěl, pro ženy bylo vždycky zajímavější, když si myslely, že mu zranění zůstalo po boxerském zápasu. 

Díky tomu, že od útlého mládí sportoval, nepotřeboval během své herecké kariéry téměř žádného dubléra, který by ho zastoupil v nebezpečných scénách. Vždycky byl ochotný podstoupit riziko sám. Ne vždy se mu to ale vyplatilo. Když natáčel film Strach nad městem, uklouzl a málem spadnul ze střechy. Na poslední chvíli se ale stačil přidržet okapu. Při natáčení komedie Zvíře mu zase tygr roztrhl ucho. A aby toho nebylo málo, při natáčení Bezva finty ho do hlavy trefil autojeřáb.

Podlehla mu i Claudia Cardinalová

Jeho francouzské nonšalanci a italskému šarmu podlehly například i Claudia Cardinalová, Sophia Lorenová i Gina Lollobrigida, tři ženy, které by si přál mít pro sebe aspoň jeden večer v životě každý muž. Za svou první manželku pojal tanečnici Élodii Constantinovou, která mu porodila tři děti – dcery Patricii (+36) a Florence (67) a syna Paula (67). Jeho milovaná dcera Patricie však tragicky zemřela při požáru v roce 1994, který vypukl v jejím pařížském bytě. Později se s Élodií rozvedl a od té doby měl jen kratší známosti, většinou s modelkami či herečkami. 

V žádném vztahu nevydržel

V roce 2001 málem přišel o život. Postihla ho mozková mrtvice a částečně ochrnul. Přesto se o rok později podruhé oženil se svou dlouholetou přítelkyní Nathalií Tardi­velovou (56) a v roce 2013 se jim narodila dcera Stella (18). Už šest let po svatbě se ale Belmondo s Nathalií rozvedl. Poté žil s belgickou modelkou Barbarou Gandolfi (46), ani tentokrát však vztah nevydržel. Rozešli se už po čtyřech letech. Po roce 2010 se po jeho boku začala objevovat jeho expartnerka, brazilská fotomodelka a herečka Carlos Sotto Mayor (60), s níž randil v osmdesátých letech. Oficiálně už ale žádnou známost až do své smrti neměl.  

Mnoho kolegů i přátel mu celý život předpovídalo, že může mít na každém prstě deset žen, ale nakonec zemře sám. Jejich předpověď se vyplnila jen částečně. Se svými bývalými manželkami i partnerkami udržoval nebývale vřelé vztahy až do své smrti. 

Jean-Paul Belmondo zemřel ve svém domě v Paříži ve věku krásných osmdesáti osmi let. Ve čtvrtek 9. září uctili Francouzi jeho památku v pařížské Invalidovně, která je sice vyhrazená pouze vojákům, ale zároveň lze ceremoniál vystrojit i významným civilním osobnostem. A Belmondo mezi ně bezpochyby patří. 


Štítky: Belmondo, Francie, Kultura
Autor: Michaela Dočkalová, Zdroj: csfd.cz, aktualne.cz, irozhlas.cz


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem