mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Jak vyzrát na drahou elektřinu? 5 tipů, které šetří vaši peněženku i planetu

Autor: Amaya Fonseca Sardá
TwitterFacebook
22. 11. 2021, 16:15
Amaya Fonseca Sardá

Elektřina v dnešní době opravdu není nejlevnější. Na jejích vysokých cenách se mimo jiné podepsal nejen růst poptávky po loňském útlumu, způsobeném pandemií, ale třeba také růst surovin, jako je uhlí nebo plyn. Jak ušetřit za elektřinu?

Výměna žárovek je také důležitá
Výměna žárovek je také důležitá
Foto: niekverlaan / Pixabay

Cena elektrické energie stoupla v závěru letošního roku do opravu velkých výšin. Experti sice na další roky předpokládají její opětné mírné snížení, nyní si ale spousta lidí klade otázku, jak ušetřit za elektřinu. Způsobů, jak snížit výdaje domácnosti za energie, je více, a my vám dnes představíme pět z nich.

Elektrická energie tvoří u většiny domácností velmi podstatnou část veškeré spotřeby. Řada domácností využívá elektřinu nejen ke svícení a k provozu různých spotřebičů, ale také při vaření, topení, nebo třeba ohřevu vody. 

Věnujte pozornost výběru spotřebičů

Současný trh nabízí opravdu pestrou paletu nejrůznějších elektrických spotřebičů, které se od sebe liší nejen funkcemi a vzhledem, ale také svou cenou. Někteří lidé mají při výběru varné konvice, ledničky, myčky, ale třeba také žárovek sklon vybírat položky s nejnižší cenou.

To ale není vždy nejšťastnějším řešením, protože nízká pořizovací cena spotřebiče se může v dlouhodobém horizontu nepříjemně odrazit na vysoké ceně spotřeby. Dnes jsou všechny elektrické spotřebiče, které se u nás prodávají, označené energetickým štítkem

Při nákupu spotřebiče věnujte tedy pozornost nejen funkcím a pořizovací ceně, ale také energetickému štítku spolu s údaji o roční spotřebě v kWh. Zejména u spotřebičů, které budete používat častěji, a které vám mají sloužit celou řadu let, se vyplatí vybírat ty, které jsou označené energetickým štítkem A. 

Sviťte úsporně

Určitě se shodneme na tom, že správně zvolené osvětlení dodává domácnosti neopakovatelné kouzlo, což platí obzvlášť v současných podzimních a nadcházejících zimních měsících. 

Kromě světla, bez kterého se neobejdeme při práci, vaření a a dalších činnostech, často doma večer zapínáme i světlo, jehož přítomnost není nezbytně nutná – osvětlujeme poličky, pokojové rostliny, dekorace, nebo si svítíme stropním světlem i při sledování televize.

Neustálé svícení se ale může také výrazně podepsat na spotřebě elektrické energie u nás doma. Při četbě před spaním vám ve většině připadů postačí noční lampička, a stropní světlo můžete bez obav zhasnout. Totéž platí pro sledování televize, práci na počítači a celou řadu dalších činností.

Poděkuje vám nejen vaše peněženka – snížení světla před spaním má také příznivý vliv na tvorbu melatoninu, což je hormon nezbytný pro zdravý a dostatečně hluboký spánek.

Při svícení také platí, že LED žárovky vám oproti těm klasickým dokáží mnohdy ušetřit až tisíce korun ročně.

Nechte se nést nočním proudem

Někteří z vás si možná z minulých let pamatují výraz „noční proud“. Toto označení se nyní již nepoužívá, řada dodavatelů elektrické energie ale nabízí takzvané dvoutarifové sazby. V praxi to znamená, že po určitou část dne je cena za kWh nižší.

Pokud i váš dodavatel nabízí dvoutarifovou sazbu, určitě se vyplatí plánovat praní, ohřev, pečení a další energeticky náročnější procesy na dobu, kdy se spíná nízký tarif. Pro zjištění časů nízkého tarifu navštivte webové stránky vašeho dodavatele, případně si zkuste zavolat na infolinku.

Časy spínání nízkého tarifu se často v průběhu roku mění, proto je nezapomeňte průběžně hlídat.

Hlídejte si ledničku

Velkým žroutem energie v domácnosti dokáže být lednička. Pokud o ledničku dobře pečujete a důmyslně ji umístíte na to správné místo, můžete ušetřit nemalou část výdajů za spotřebu elektrické energie. 

Lednička by neměla stát v blízkosti zdrojů tepla. V takovém případě totiž musí vynakládat více energie na udržení dostatečně nízké vnitřní teploty, a zvyšuje tak spotřebu elektrické energie.

Čím více obsahu se v ledničce bude nacházet, tím lépe se v ní bude držet chlad. Odborníci často doporučují, aby lednice byl zaplněná zhruba z osmdesáti procent. Hlídejte si také, aby se ve vaší ledničce netvořila námraza, a aby v ní nebyla zbytečně nastavená nižší teplota, než jaká je nezbytně nutná. Samozřejmostí by pak mělo být důsledné a důkladné zavírání dveří ledničky.

Nevěřte mýtům a věnujte pozornost detailům

Se spotřebou elektrické energie v domácnosti se často traduje celá řada mýtů, které nejsou pravdivé. Naopak dodržování některých mylných zásad může mít v konečném důsledku nepříznivý vliv na celkovou spotřebu elektřiny ve vaší domácnosti.

Traduje se například, že zhasínání a opětovné rozsvěcení v místnosti spotřebovává více energie. To ale ve většině případů platí pouze tehdy, když místnost opouštíte na dobu kratší než pět minut. V ostatních případech byste naopak měli důsledně zhasínat.

Mezi rozšířené omyly patří také to, že nabíječka, trvale zapojená v zásuvce, neodebírá žádnou energii, stejně jako třeba spotřebiče ve stand-by režimu. Spotřeba se ale v takových případech dokáže vyšplhat na stovky korun ročně, a pokud se u jednotlivých spotřebičů nasčítá, tvoří již podstatnou částku.

Mýty se často pojí i s vařením na elektrických sporácích. Kdekdo by vám řekl, že pokud postavíte menší hrnec na větší plotýnku, bude jídlo uvařené rychleji, a ušetříte na energii. Pravdou ale je, že při nesprávné volbě velikosti plotýnky utíká energie okolo.

Při vaření dbejte na přikrývání hrnců pokličkami, u některých typů sporáků navíc můžete plotýnku vypnout dříve, a nechat působit zbytkové teplo. 


Štítky: Elektřina, Elektrická energie, šetření
Autor: Amaya Fonseca Sardá, Zdroj: eon.cz, elektrina.cz, csas.cz


  Diskuze (0 příspěvků)


TémataEnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem