mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Jak se vyhnout respiračním chorobám? Stačí dodržovat několik základních pravidel

Autor: Markéta Bártová
TwitterFacebook
6. 9. 2021, 17:44
Markéta Bártová

Respirační choroby jsou v podzimním a zimním období všude kolem nás a málokdo se jim vyhne úplně. Často ale stačí včasná prevence a dodržování několika základních pravidel.

Ovoce a zelenina
Ovoce a zelenina
Foto: silviarita /Pixabay

Bohužel, ať chceme nebo ne, respirační onemocnění patří k těm nejčastějším na světě. Každého člověka tato infekce postihne minimálně dvakrát do roka, častější výskyt respiračních onemocnění je u dětí a rizikových skupin.

Pestrá strava, dostatek pohybu ale i kvalitní spánek

Abychom se ochránili před respiračními onemocněními, v první řadě bychom měli omezit pobyt na místech s vysokou koncentrací lidí. Nejhorší jsou ta místa, kde se nedá dostatečně větrat (například v hromadné dopravě, kanceláře apod.).

Pomoci svému tělu můžete pestrou stravou bohatou na vitamíny. Vitamíny můžete samozřejmě zařadit i ve formě doplňků stravy, ale nejlepší je přísun přirozených vitamínů z ovoce a zeleniny. To platí především u dětí. Dosud ovšem i mezi vědci panují rozdílné pohledy na přísun vitamínů z umělých zdrojů. Podle některých je totiž tělu jedno zda jsou vitamíny syntetické či přírodní – druhá skupina pak vytrvale tvrdí opak.

Mít dostatek pohybu na čerstvém vzuchu je důležité nejen jako prevence proti respiračním onemocněním. Po delší procházce se vám bude i lépe usínat. Kvalitní a dostatečný spánek je totiž základem zdraví.

V posledních letech je také velmi oblíbené posilování imunity otužováním. Otužování je samo o sobě skvělé jak na posílení imunity, tak i psychiky člověka.

Rozhodně nezapomínejte na důkladné mytí rukou či použití dezinfekčních gelů na alkoholové bázi a běžné hygienické návyky.


Štítky: Zdraví, Nachlazení, Respirační onemocnění
Autor: Markéta Bártová, Zdroj: Státní zdravotní ústav


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem