mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Jablka z vlastní zahrady jsou stále větším hitem. Na výsadbu můžete získat i dotaci

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
5. 9. 2021, 14:45
Martin Bárta

Podzim se blíží a s ním i ideální doba pro výsadbu jabloní. Podíváme se na to, kdy je vysadit, na co si při sázení dát pozor, ale i o to jak se o jabloně správně starat. Podíváme se také na možnost získání dotace na výsadbu ovocných stromů.

Chutná jablka z vlastní zahrady
Chutná jablka z vlastní zahrady
Foto: S. Hermann & F. Richter / Pixabay

Ačkoliv z pohledu našich babiček se může zdát spíše o úsměvný titulek, jablka ale i další ovoce z vlastní zahrady se v posledních letech stále rychleji stává hitem. Češi si totiž stále více uvědomují kvalitu ovoce a zeleniny, kterou si sami vypěstují oproti té, jež cestovala na velké vzdálenosti a často v obalu z chemických látek.

Na podzim nebo na jaře? Všechno má své pro i proti

A jelikož už se velmi rychle blíží říjen a listopad, což jsou ideální měsíce právě na výsadbu jabloní, podíváme se na to jak a kde je ideálně zasadit a také jak o stromy pečovat tak, aby nám za naši snahu příroda nadělila spoustu ovocných plodů plných vitamínů. Právě vitamíny, které ovoce obsahuje v té nejlepší formě se totiž nejen v aktuální koronavirové době staly tématem číslo jedna.

Jak už bylo uvedeno, pro výsadbu jabloní je ideální čas od poloviny října až do konce listopadu. Někteří zahrádkáři ale preferují i jarní výsadbu od poloviny března do poloviny dubna. Jarní výsadba má samozřejmě také své plusy a to třeba ochranu před okousáním hladovou zvěří.

Běžná podzimní výsadba ale zase přináší výhody zimního období během kterého kořeny získají lepší kontakt s půdou a mladý stromek se tak mnohem snáze vyrovná s případným nedostatkem vláhy.

Nezapomínejte na kvalitní půdu i dostatečnou vzdálenost stromků

Pokud budete sázet jen jednu jabloň, máte o starost méně – nebudete totiž muset řešit vzdálenost jednotlivých stromků od sebe tak, aby při svém růstu měly vždy dostatečný prostor. Na tento problém řada začátečníků zapomíná či podcení budoucí velikost stromků, které si pak navzájem konkurují a nemají dostatek prostoru. U staršího vzrostlého stromu navíc tento problém už jen těžko vyřešíte.

Pokud máte vyřešenou vzdálenost stromků od sebe, ale i dalších okolních budov a jiných zábran, zkontrolujte také kvalitu půdy. Jabloně totiž preferují půdu, která je dostatečně bohatá na živiny, je lehce propustná, vlhká ale nepřemokřená. Půda do které jabloň zasadíte by také měla být neutrální či mírně kyselá.

Místo výsadby si připravte předem

Na místo, kde chcete jabloň vysadit byste si měli připravit jámu přibližně 1 m x 60 cm. V případě, že budete sázet do těžké jílovité půdy, měl by být prostor o něco větší. Před usazením stromku je také důležité přidat odleželý hnůj nebo zahradní substrát, který obsahuje potřebná hnojiva pro kvalitní růst jabloní.

Jabloně jsou na jaře lákadlem pro včely , Capri23auto /...
Před samotnou výsadbou je nutné odstranit odumřelé kořeny stromku a namočit jej alespoň na tři hodiny do vody. Mezitím můžeme do vyhloubené jámy připravit kůl, který bude sloužit jako opora pro mladý stromek, který v prvních letech nebývá příliš stabilní.

Následně už přijde čas na usazení samotného stromu, ten vložíme do jámy a postupně zahazujeme zeminou tak, aby se půda dostala dobře i pod kořeny stromku. Po zaházení zeminou ještě okolí stromku ušlapeme a stromek připevníme ke kůlu. Velmi důležitá je také zálivka mladého stromu. Hned pro začátek si připravte přibližně 20 litrů vody. Následně v době, kdy stromek prokořeňuje věnujte zálivce vyšší pozornost a to zvláště v písčitých půdách, kde voda rychleji odtéká.

Nezapomínejte ani na ořez stromku

Jabloň, stejně jako třešeň a mnoho dalších stromků potřebuje pravidelné ořezy. Ty je v případě výsadby na jaře nutné provést ihned. V případě, kdy sázíte mladý stromek na podzim, nechte jej odpočinout a řez proveďte až na jaře.

Typů řezů mimo těch ihned po výsadbě existuje celá řada a to třeba výchovný, udržovací nebo zmlazovací řez. Jak na to, by vám měl povědět přímo prodejce mladého stromku. Informace je ale možné snadno dohledat i ve videích od odborníků, které jsou dostupné třeba na serveru YouTube.

Když jabloně necháte trhat i ostatní, můžete získat dotace

Pokud nechcete sázet jabloně jen pro sebe ale děláte to i pro přírodu a radost ostatních lidí ve vašem okolí, můžete využít i státní dotace, které vám s výsadbou ale i pořízením samotných stromků pomohou. Díky výzvě č. 4/2021: Výsadba stromů Individuální projekty ​od Ministerstva životního prostředí je totiž možné snadno získat dotaci až 250 tis. Kč na výsadbu nejen jabloní.

Podmínky této dotace jsou velmi jednoduché a tak je o finance také velký zájem. Podmínkou je totiž pouze prokázání, že máte vztah k místu, kde chcete projekt realizovat. Druhá podmínka pak říká, že realizované projekty musí být veřejně dostupné. Plody vaší práce si tak mohou vychutnat i další obyvatelé v okolí výsadby.


Štítky: Jablka, Ovoce, Zahrada
Autor: Martin Bárta, Zdroj: RED, NPŽP


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem