Patříte mezi milovníky noční oblohy, nebo jen hledáte program, který bude bavit vás i vaše děti? Máme pro vás tipy na planetária a hvězdárny, do kterých můžete vyrazit poznávat taje vesmíru.
Jestli něco lidstvo již od pradávna fascinovalo, je to rozhodně noční obloha a vesmír. Dnes už sice víme, že Země není středem vesmíru a že i ten je mnohem větší než to, co vidíme pouhým okem, přesto v sobě vůči jeho nepředstavitelné velikosti chováme stejnou zvědavost jako naši předci. Pokud tedy právě přemýšlíte nad zábavným programem pro sebe či své děti, zamiřte do hvězdárny nebo planetária. Přinášíme vám tipy na ty, jejichž návštěva opravdu stojí za to.
Jedním z nejmodernějších planetárií, které můžete v České republice navštívit, je pražské planetárium v Královské oboře v pražské části Bubeneč. Zajímavé je především tím, že se jedná o planetárium s největší promítací plochou u nás a také jedno z největších planetárií na světě. Na rozdíl od hvězdárny si v planetáriu můžete pohled na hvězdnou oblohu užít za každého počasí. Digitální planetárium Cosmorama nabízí projekci na kopuli o průměru 23,5 metru a s rozlišením 8K.
Pokud bydlíte v Praze a místo pozorování projekce v Cosmoramu byste raději viděli vesmír na vlastní oči, zamiřte do Štefánikovy hvězdárny. Ta se nachází v petřínských sadech kousek od Hladové zdi. Nejedná se sice největší hvězdárnu u nás, ale má za sebou více než stoletou historii – založena byla roku 1917. Pozorování hvězdné oblohy pro veřejnost zde probíhá za jasného počasí celý rok. Vše doprovází odborný výklad zaměstnanců hvězdárny, takže si nejen prohlédnete oblohu pomocí dalekohledů, ale také se dozvíte spoustu nových informací.
Pokud vám dva rozměry nestačí a raději byste viděli vesmírná tělesa hezky prostorově, zavítejte do planetária v Plzni. Na tisíce metrech čtverečních zde na vás čeká trojrozměrná projekce. Díky 3D brýlím uvidíte všechna vesmírná tělesa včetně 140 000 hvězd ve třech rozměrech. Pokud však máte raději obyčejné projekce, ani tak nepřijdete zkrátka – planetárium nabízí i klasické 2D projekce vesmíru a noční oblohy. Určitě si však nenechte ujít projekční globus, který se vznáší v prostoru a vy na něm můžete sledovat proměny planety Země v čase.
Naše další zastávka bude tentokrát na druhé straně republiky, a to v Ostravě. Nově opravená ostravská hvězdárna totiž nabízí řadu programů, přednášek či dokonce novou projekční technologii označovanou jako hybridní planetárium. To je tvořeno dvěma digitálními dataprojektory a speciálním optomechanickým projekčním systémem, díky kterým spatříte oblohu bez světelného smogu.
Hvězdárna s planetáriem nechybí ani v Brně, kde se na Kraví hoře nachází nově zrekonstruovaný areál pro všechny milovníky noční oblohy. Zatímco v parku pod hvězdárnou můžete každoročně narazit na nafukovací modely planety Země či Měsíce, uvnitř planetária vás čeká spousta přednášek, projekcí a pozorování noční oblohy. Součástí moderní funkcionalistické budovy, která se stala Stavbou roku České republiky v roce 2012, je i exploratorium, digitarium či astronomická pozorovatelna.
Pokud se vám nechce sedět v sále planetária a raději byste se vydali na výlet, vyzkoušejte Planetární stezku v Hradci Králové. Ta se skládá z modelů planet slunečné soustavy a různých nebeských těles, které jsou rozmístěny po městě a okolí ve vzdálenosti v poměru 1 ku 1 miliardě. Celková délka stezky je 6,6 kilometru, jedná se tedy o skvělou podzimní vycházku pro děti i dospělé.
Skoro polovina britských řidičů podle nového průzkumu pojišťovací společnosti NFU Mutual neuvažuje v příštích...
Největší německý automobilový klub ADAC nabídne od začátku června svou servisní službu i pro cyklisty. Současní...