mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Halloween je nejen v Česku stále oblíbenější. Kde se vzal a jak se slaví ve světě?

Autor: Amaya Fonseca Sardá
TwitterFacebook
15. 10. 2021, 14:19
Amaya Fonseca Sardá

Mezi tradiční podzimní svátky u nás patří Dušičky. Zejména v posledních letech ale můžeme zejména na pultech obchodů vídat zboží, spojené s jiným svátkem – Halloweenem. Kde se tento svátek vzal a jak se slaví se světě?

Halloween
Halloween
Foto: Vlad Chețan / Pexels

Kořeny hledejte u starých Keltů

Ačkoliv mnozí pokládají Halloween za novodobý americký svátek, jeho kořeny lze ve skutečnosti vystopovat již u starých Keltů. Svátek, který každoročně připadá na 31. říjen, má svůj původ v keltském svátku jménem Samhain. Lidé se při příležitosti tohoto svátku kromě jiného také převlékali do kostýmů, připomínajících duchy, a zapalovali ohně. Když byl v osmém století stanoven první listopad jako svátek všech svatých, došlo k částečnému smíšení tradic a z předvečera tohoto listopadového svátku se stal takzvaný All Hallows Eve, později Halloween.

K dalšímu smíšení nejrůznějších tradic došlo po kolonizaci Ameriky, kde se oslavy předvečeru svátku všech svatých brzy propojily s různými zábavnými kratochvílemi, převlékáním do kostýmů a veřejných hromadných oslav podzimní sklizně. Oslavy byly společenskou událostí, v jejímž rámci se lidé také scházeli u ohně, kde si vyprávěli nejrůznější pověsti a příběhy, převážně se strašidelným nádechem. Halloween začal pomalu ale jistě získávat svůj děsivý nádech.

Koledu, nebo něco provedu

Zejména ve Spojených státech je nedílnou součástí novodobých oslav Halloweenu koledování, kdy děti chodí dům od domu a pronášejí tradiční „Trick or Treat“ (u nás překládáno jako „koledu, nebo něco provedu“). V rámci koledování dostávají děti, oblečené do kostýmů, nejrůznější sladkosti.

Kořeny koledování a výhružek neplechou se datují do počátku devatenáctého století, výraznějších obrysů nabrala tato tradice ve dvacátých letech našeho století, kdy se halloweenské party v kostýmech staly poměrně běžnou záležitostí.

V rámci „neplech“ ale často docházelo také k vandalismu, proti kterému musely zasahovat příslušné instituce a od padesátých let můžeme pozorovat postupný přechod výhradně ke koledování, které se již prakticky obešlo bez různých žertíků. 

Černé kočky, pověry a dýně

S obdobím Halloweenu je spojená také atmosféra strachu, děsu a pověr. Mnozí věřili, že právě v době kolem keltského svátku Samhain se stírají hranice mezi naším světem a světem zemřelých. Věřilo se, že čarodějnice mají v této době větší moc, a že duchové zemřelých někdy přichází zpět na zem. Lidé zapalovali podél cest svíčky, které měly duchy zemřelých bezpečně navigovat zpět do podsvětí.

Vyřezávané dýně, které jsou s Halloweenem neodmyslitelně spojené, mají svůj původ v dávném Irsku. Tradice vyřezávání dýní souvisí s pověstí o podvodníčkovi Jackovi. Jackovi se kdysi podařilo ošálit samotného ďábla, a díky tomu se po své smrti nedostal do pekla. Satan Jackovi daroval žhavý uhlík, který si Jack vložil do lampičky z tuřínu. Touto lampičkou – Jack'o'lantern – si svítí na cestu ve věčné temnotě. 

Mezi další symboly Halloweenu patří černé kočky, netopýři, duchové, můžeme se ale také setkat třeba s postavami čarodějnic. Se vzestupem moderní kinematografie se k symbolům Halloweenu někdy přidávají také postavy z filmů, jako je hororový Halloween, Ukradené Vánoce Tima Burtona, Hokus Pokus nebo třeba Vřískot, přestože posledně jmenovaný snímek se neodehrává v době Halloweenu.

Přestože oslavy Halloweenu mají mnozí spojené zejména se Severní Amerikou, odehrávají se také například na britských ostrovech, v Kanadě, Austrálii, ale třeba také v Japonsku či v některých latinskoamerických zemích.


Štítky: Halloween, Podzim, Dušičky
Autor: Amaya Fonseca Sardá, Zdroj: History.com, RED


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem