mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Dovolená v obytném voze je hitem posledních let, vozy ale v půjčovnách mizí ještě před létem

Autor: Alžběta Komrsková
TwitterFacebook
22. 10. 2021, 14:23
Alžběta Komrsková

Dovolená nebo prodloužený víkend v obytném voze se v posledních letech stává stále větším hitem. Poradíme vám, kde si obytný vůz půjčit a na co všechno si dát pozor.

Dovolená v obytném voze
Dovolená v obytném voze
Foto: Kampus Production / Pexels

Každý z nás už nejspíš někdy strávil dovolenou pod stanem. Přestože jen tento způsob dovolené stále velice populární, a to zejména díky koronavirové situaci, která příliš nepřeje cestování do vzdálenějších destinací, stany v kempech čím dál častěji nahrazují obytné vozy. Pojďme se tedy společně podívat, co za jejich vzrůstající popularitou stojí, kde je pronajmout a kam vyrazit.

Komfortní svoboda pohybu

I laikovi je na první pohled jasné, že hlavním důvodem oblíbenosti obytných vozů je jednoduše skutečnost, že nabízí skutečnou svobodu pohybu. Té si užijeme především ve chvíli, kdy vyrazíme na cesty do zahraničí, jelikož obytný vůz v sobě spojuje výhody tradičního kempování a klasického ubytování v hotelu. Na rozdíl od stanu totiž obytný vůz poskytuje nečekaný komfort.

Je však důležité si uvědomit, že i míra pohodlí se odvíjí od typu pronajatého vozu. Zatímco některé dražší modely mají kromě standardní kuchyňky například toaletu a sprchu, ve většině případů si musíme vystačit se základním vybavením v podobě relativně pohodlné postele a dostatečného pracovního prostoru v maličké kuchyňce. Přesto to je mnohem více, než nabízí například klasické kempování pod stanem.

Kde sehnat obytný vůz?

Pokud vás cestování obytným vozem láká, nejspíš vás také zajímá, kde se dá takový obytňák půjčit. Jednou z možných variant je klasický pronájem v půjčovně aut, která zpravidla nabízí funkční a spolehlivé modely od oficiálních výrobců.

To však není jediný způsob, jak si pronajmout obytný vůz. Vzhledem k rostoucí popularitě takzvaných přestaveb se na internetu objevuje stále více nabídek pronájmu od obyčejných lidí, kteří se pustili do přestavby užitkového vozu na obytný na vlastní pěst. Tyto vozy lákají především pěkným a originálním interiérem, který působí na rozdíl od sterilních vozů z půjčovny mnohem domáčtěji. Na druhu stranu se často jedná spíše o menší modely aut, které jsou vhodné pro dvě až tři osoby. Pokud tedy chcete cestovat s více dětmi, nejspíš budete muset zapátrat spíše v klasických půjčovnách.

Co sbalit na cestu?

Zatímco množství potřebného vybavení je součástí vozu, některé nezbytnosti si budete muset přibalit sami. Součástí ceny pronájmu bývá zpravidla solární panel, nádrž s vodou, navigace či například plynový vařič a základní nádobí. Sbalit bychom si tedy měli především osobní věci, a to především hygienické potřeby včetně toaletního papíru a ručníků. Při balení také myslete na to, že obytný vůz má omezené množství úložných prostor, je tedy potřeba se sbalit chytře a úsporně. Výhodou je, že si můžete oblečení například v kempu přeprat a rozvěsit uvnitř vozu, kde uschne v průběhu cesty do vaší příští destinace.

Zapomínat bychom neměli ani na včasné naplánování cesty, především v případě, že se chystáte parkovat v kempech, ty totiž mohou mít přes léto plno. Nízkonákladovým řešením je parkování na obyčejném parkovišti či odpočívadle, počítejte však s tím, že nebudete mít přístup k vodě a sociálním zařízením. Tento způsob cestování se tedy hodí spíše pro mladé dobrodruhy, kteří cestují s nevelkým rozpočtem.

Kam s obytňákem vyrazit?

Na závěr pro vás máme pár tipů, kam s obytným vozem vyrazit. Oblíbenou destinací jsou kromě tuzemska především naši sousedi, tedy Slovensko, Rakousko či Maďarsko. Spousta cestovatelů také vyráží směrem na sever, a to nejen do Polska, ale i trajektem do Norska. Naší představivosti klade meze pouze povolený nájezd kilometrů, který je obvykle omezen na 300 km/den.


Štítky: Obytný vůz, Dovolená, Cestování
Autor: Alžběta Komrsková, Zdroj: RED


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem