mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Domácí hnojiva dodají rostlinám to nejlepší. Vyrobit je můžete i ze zbytků

Autor: Nikol Kolomazníková
TwitterFacebook
12. 9. 2021, 08:14
Nikol Kolomazníková

Domácí hnojivo můžete vyrobit úplně zadarmo ze zbytků, které vám běžně zůstávají v kuchyni. Použít můžete nejen vaječné skořápky, ale i slupky z banánů nebo cibule.

Vyrobit si domácí hnojivo není nic těžkého
Vyrobit si domácí hnojivo není nic těžkého
Foto: melGreenFR / Pixabay

Aby nám rostliny mohly dělat radost, musíme se o ně patřičně starat. Vyžadují si nejen vhodné místo, sluneční svit a zálivku, ale také hnojivo. To je většina lidí zvyklá kupovat mnohdy za nemalé peníze. Utrácet za hnojivo je přitom zbytečné, vyrobit si ho totiž můžete doma. 

Domácí hnojivo i ze zbytků z kuchyně

Napadlo by vás využít zbytky z kuchyně pro výrobu domácího hnojiva? Ještě než tenhle nápad zavrhnete, měli byste vědět, že na něho sázely už naše babičky. Dokázaly využít zbytky, které by jiní bezmyšlenkovitě zlikvidovali, a vyrobit z nich domácí hnojivo, ze kterého si pěstované rostliny vzaly to nejlepší. Neutratily tak přitom ani korunu a květinám se skvěle dařilo.

Pro výrobu domácího hnojiva můžete použít:

  • banánové slupky
  • kávovou sedlinu
  • cibulové slupky
  • starý chleba
  • vaječné skořápky

Domácí hnojivo z banánových slupek

Když sníte banán, slupku vyhodíte. A to je škoda. Z banánové slupky můžete vyrobit výživné domácí hnojivo, které prospěje především orchidejím – použít ho lze i na jiné rostliny. Stačí přitom tak málo!

Slupky z banánu nejdříve nechte dobře vyschnout. Můžete je nechat sušit na sluníčku nebo je vložit na plechu do trouby na nízkou teplotu. Uschlé slupky rozdrťte na prášek. Ten smíchejte s 200 ml vroucí vody, dobře promíchejte a nechte vystydnout. Roztokem poté zalévejte květiny.

Milujete tureckou kávu? Lógr z ní nevyhazujte

Pokud si rádi vychutnáte pořádného turka, zbylý lógr po jeho vypití nevyhazujte. Z kávové sedliny vyrobíte hnojivo bohaté na draslík. Ten pomůže rostlinám stát se odolnějšími vůči chorobám.

Lógr musíte nejdříve dobře vysušit, jinak vám začne plesnivět a pak ho opravdu můžete vyhodit. Sedlina se dá k rostlinám buď nasypat nebo z ní můžete vyrobit tekuté hnojivo. Smíchejte dvě lžíce kávové sedliny s jedním litrem studené vody, nechte po dobu jednoho dne macerovat a poté s ním zalévejte květiny.

S cibulovými slupkami nebudete mít práci

Cibulové slupky často končí v koši. Většina lidí pro ně nenachází další využití, my bychom ale o jednom věděli. Určitě uvítáte, že domácí hnojivo z cibulových slupek si nevyžaduje žádnou přípravu. Slupky totiž můžete použít tak, jak jsou.

Slupky z cibule stačí přimíchat do zeminy. Použít je můžete jak u rostlin, které pěstujete doma v truhlíku, tak i u těch, které máte venku na záhonku.

Hnojivo z cibulových slupek a jeho účinky:
  • zlepšují strukturu půdy
  • dezinfikují kořeny
  • slouží jako prevence proti množení hub
  • pyšní se protiplísňovými a antibakteriálními účinky
Babičky by nikdy neplýtvaly jídlem. A vy taky ne!

Pro babičky bylo plýtvání jídlem naprosté tabu. Uměly si totiž jídla vážit a využít každý ždibeček. I my bychom měli jít v jejich šlépějích a máme-li tu možnost, měli bychom se naučit zbytky jídla využít vhodným způsobem. Vyrobte ze starého chleba domácí hnojivo na rostliny.

Jak na to? Velmi jednoduše! Stačí převařit litr vody a do něho vložit 30 g ztvrdlého (ale pozor – ne plesnivého!) chleba. Nádobu uzavřete, nechte 24 hodin stát na tmavém místě a poté přeceďte. Používejte dle libosti.

Skořápky z vajíček mají více využití

Co uděláte se skořápkami? Většina lidí je vyhodí. Kdo má slepice, ten skořápky suší, následně je drtí a podává zpátky slepicím. Jestli ale slepice nemáte, slupky ani přesto vyhazovat nemusíte. Použijte vaječné skořápky jako hnojivo vyrobené podomácku.

I tady není třeba složité přípravy. Skořápky jednoduše nadrťte a přidejte je do hlíny. I zde je můžete smíchat s hlínou doma v truhlíku nebo je přidat do zeminy venku nazáhonku. 

 

 


Štítky: Hnojivo, Rostliny, Zahrada
Autor: Nikol Kolomazníková, Zdroj: RED


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem