mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Chystáte se v říjnu k volbám? Raději si zkontrolujte občanský průkaz

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
31. 8. 2021, 16:59
Martin Bárta

Pokud se v říjnu chystáte k volbám, je nejvyšší čas zkontrolovat platnost svého občanského průkazu, jelikož u letošních voleb dochází k malé změně. Pravý čas nastal i na žádost o vystavení voličského průkazu.

Volební urna
Volební urna
Foto: Element5 Digital / Unsplash

Masivní volební kampaň mnoha politických stran a uskupení už se blíží ke svému vrcholu. Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se totiž přiblížily a už 8. října se tak opět otevřou volební místnosti. Mnoho lidí ale přímo ve volebních místnostech může čekat jako každý rok nepříjemné překvapení v podobě neplatného občanského průkazu.

Nový zákon změnil možnost vytvoření dočasného průkazu

Právě propadlá platnost občanského průkazu pak bude jasným důvodem k vašemu odmítnutí ze strany volební komise. Ta totiž podle podmínek voleb nemůže nechat právoplatně volit osobu, která nemá platný doklad totožnosti, kterým je nejčastěji občanský průkaz.

Ten bylo sice v dřívějších letech možné snadno vyhotovit, letos už to ale tak snadné nebude. Zákon č. 269/2021 Sb., který byl letos schválen totiž už vyhotovení občanského průkazu bez strojově čitelných údajů a platností na jeden měsíc neumožňuje.

Všichni, kdo plánují v následujících volbách dát svůj hlas vybrané straně by si tedy rozhodně měli zkontrolovat datum platnosti svého občanského průkazu. A právě nyní je na tuto kontrolu nejvyšší čas, termíny do kdy je možné vyhotovit průkaz nový se už velmi rychle blíží a do voleb by pak úřady nemusely stihnout nový doklad vyřídit.

Žádost o nový občanský průkaz tak úřady doporučují podat nejpozději 30 dnů před dnem konání voleb, aby bylo možné jej včas vyrobit a připravit k vyzvednutí.

Mimo většinově využívaného občanského průkazu je ale možné prokázat svou totožnost před volební komisí i platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem ČR anebo cestovním průkazem.

Nebudete volit doma? Nečekejte a zažádejte o voličský průkaz

Pokud už nyní víte, že se nebudete moci voleb zúčastnit ve svém běžném volebním okrsku, můžete si stejně jako u dalších druhů voleb požádat o vydání takzvaného voličského průkazu. Ty budou následně úřady vydávány od 23. 9. 2021.

O voličský průkaz si můžete snadno požádat osobně na úřadu, který vede stálý seznam voličů a to nejpozději do středy 6. 10. 2021 do 16:00. Podání je možné taktéž elektronicky nebo písemně a to s tím, že musí být žádost doručena úřadu do 1. října 2021.

Voličský průkaz je v případě osobní žádosti většinou vystaven na místě. V případě písemné nebo elektronické žádosti je pak zaslán na poštovní adresu do vlastních rukou výhradně jen adresáta. Vyzvednout voličský průkaz na úřadě za vás může i osoba, která k tomu má plnou moc s úředně ověřeným podpisem.

S průkazem je pak možné volit v kterékoliv volební místnosti na území příslušného kraje, na jehož území se volič voleb účastní.


Štítky: Volby 2021, Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Občanský průkaz
Autor: Martin Bárta, Zdroj: RED


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem