mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

České Švýcarsko má rozhodně co nabídnout, poznejte ty nejkrásnější místa pro vaše výlety

Autor: Michaela Dočkalová
TwitterFacebook
20. 9. 2021, 15:38
Michaela Dočkalová

Nádherná krajina, spousta kulturního vyžití a zajímavá historie. To vše dělá z Českého Švýcarska oblíbený turistický cíl nejen turistů z Česka, ale i ze sousedních zemí.

Pravčická brána
Pravčická brána
Foto: andreasmetallerreni / Pixabay

Svůj název získalo díky malířům

Krajina mezi Děčínem a německou Pirnou rozkládající se na obou březích Labe se nazývá České Švýcarsko nebo také Českosaské Švýcarsko. Jde o jeden ze čtyř národních parků na území České republiky, ležící v severních Čechách, který se pyšní nádhernou krajinou a mnoha přírodními památkami.

Českosaské Švýcarsko není sice oficiální název, ale mezi turisty i místními obyvateli natolik zlidověl, že každý hned ví, o co jde. Krajina dostala svůj název podle sousedního Saského Švýcarska, ležícího na území Německa. Tento pojem zavedli v osmnáctém století švýcarští malíři působící v Německu Anton Graff a Adrian Zingg, kterým právě tento kraj připomínal rodnou zemi. 

České Švýcarsko patří mezi nejvyhledávanější turistické cíle, které každý rok navštíví stovky tisíc turistů nejen z Česka, ale i z okolních zemí, především z Německa. Která místa patří k těm nejkrásnějším a nejzajímavějším? Pokud se do Českého Švýcarska chystáte na víkend nebo na celý týden, nudit se určitě nebudete.

 

Pravčická brána

Morfologický útvar, pravděpodobně nejznámější na území Česka, se stal symbolem Českého Švýcarska. Nachází se tři kilometry od Hřenska poblíž hranice se SRN. Pravčická brána je široká dvacet sem metrů a její klenba se nachází ve výšce šestnácti metrů. U skalního útvaru se nachází restaurace, ze které se vám naskytne nádherný výhled do okolí. Bránu ale nevyhledávají jenom turisté, ale také vědci, kteří dodnes nemohou přijít na to, jak je možné, že se ještě nezřítila.

 

Tiské stěny

Pískovcové skalní město se nachází v okrese Ústí nad Labem. Tiské stěny vytvářejí labyrint pískovcových věží, které měří sedmdesát metrů. Můžete absolvovat hned dva okruhy, jeden mezi Malými, druhý mezi Velkými stěnami. Na jiná místa je vstup přísně zakázán.

 

Šaunštejn

Severně od obce Vysoká Lípa se nachází skalní hrad ze třináctého století. O dvě století později se dostal do správy rodu Vartenberků. Od šestnáctého století ale hrad pustl, až se zcela rozpadl. I dnes je z něj ovšem nádherný výhled do kraje, především na Růžovský vrch.

 

Pevnost Königstein

Majestátní hrad tyčící se na stolové hoře nad řekou Labe leží jen třináct kilometrů od česko-německých státních hranic. V raném středověku byl dokonce součástí Českého království. Pokud si chcete cestu na pevnost zpříjemnit, ta nejkrásnější trasa vede po Labi. Čeká vás romantická plavba s neskutečnými panoramaty. Pevnost Königstein je k českým turistům velmi vstřícná, veškeré informace pro turisty zde mají přeložené i do českého jazyka, včetně tištěného i audio průvodce.

 

Klopotský vodopád

Sice nejde o přírodní úkaz, ale ukázku dobře odvedené lidské práce, přesto má vodopád nacházející se na česko-německé státní hranici své kouzlo. Najdete ho v dolní části Klopotského potoka a byl vytvořen jako součást vodního díla a jeho umělé napájecí vodní soustavy. Vodopád dopadá do vodní nádrže, které se přezdívá jezírko, z výšky čtyř metrů. Jeho hráz tvoří pískovcové balvany, z nichž jeden nese nápis vzpomínající na toho, kdo vodopád vlastnoručně vytvořil. Byl dokončen 5. 10. 1856 Theodorem Schneiderem.

 

Zámek Děčín

Nad soutokem Labe a Ploučnice se tyčí nádherný zámek, jenž patří mezi nejvýznamnější památky severních Čech. Dříve sloužil jako vojenská pevnost nebo jako sídlo významných českých rodů. Jeho historie se začala psát v desátém století, kdy na jeho místě stálo dřevěné opevnění. V dalších letech prošel zámek mnoha úpravami, ty nejdůležitější proběhly díky hraběcímu rodu Thun-Hohensteinů v letech 1628 až 1932 a směřovaly k současné podobě zámku. Roku 1932 ale zámek prodal Československému státu a zámek se proměnil na kasárny. Od roku 1991 patří Děčínu. 

 

Labský kaňon

Mezi Děčínem a Hřenskem se nachází národní přírodní památka v podobě vysokých pískovcových skal. Labským kaňonem vede nespočet turistických tras, které vás provedou krásnou okolní přírodou a do detailu vás seznámí s místní faunou a flórou. Najdete zde i spoustu vyhlídek, z nichž se vám naskytne dechberoucí výhled, při kterém si jistě vzpomenete na světoznámé arizonské kaňony.

 

Bastei

Na skalním útvaru Bastei se nachází hned několik vyhlídek, ta hlavní je ovšem dlouhodobě uzavřena kvůli možnému sesuvu půdy. Nachází se na pravém břehu Labe, mezi lázeňským městečkem Rathen a městem Wehlen. Dominantou skalního útvaru je bez sebemenších pochyb kamenný most Basteibrücke z roku 1851, první turistický most v Evropě, který měří sedmdesát šest metrů a překlenuje propast Mardertelle. Pohled do ní z onoho mostu rozhodně není nic pro slabé povahy. Na náhorní plošině Bastei se nachází restaurace i hotel.

 


Štítky: Výlety, Turistika, Příroda
Autor: Michaela Dočkalová, Zdroj: ceskesvycarsko.cz, region-ceskesvycarsko.cz


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem