mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Češi mají stále větší zájem o včelaření, někdy to ale může být na škodu. Na co si dát pozor?

Autor: Martin Bárta
TwitterFacebook
22. 8. 2021, 09:19
Martin Bárta

Stále větší množství lidí objevilo kouzlo včelaření na svých zahradách. Špatným ošetřováním ale mohou včelstvům i svému okolí spíše škodit. Na co si dát pozor a je včelaření pro každého?

Zahrada u chalupy
Zahrada u chalupy
Foto: Stanly8853 / Pixabay

Stále více tuzemských rodin i díky pandemii koronaviru tráví svůj čas v přírodě. A právě roli přírody si začalo stále větší množství lidí uvědomovat nejen během této krize. I kvůli tomu se v současné době stále více Čechů začíná zajímat o včelaření a přibývá tak i nových včelích úlů v české krajině.

Před pořízením včelstev zasaďte stromy

Už od nepaměti je známé, že by včelař ještě před tím, než si pořídí vlastní včely měl několik let sázet stromy, keře a další rostliny, které jsou pro včely vhodné a to jak z hlediska nektaru tak i pylu. To ovšem velké množství včelařů v dnešní době přeskočí a rovnou se pustí do přípravy na svůj nový koníček.

I přes to, že pořízení včelstev a vybavení, které je k tomu nutné není příliš levnou záležitostí – pouští se do něj stále větší množství osob a to bohužel v některých případech i bez potřebných informací, které lze v dnešní době snadno nastudovat v knihách, na internetu ale i v různých videiích třeba na YouTube.

Právě neznalý včelař pak může být postrachem pro všechny okolní včelstva a dalším včelařům přidělat nejednu vrásku na čele. Včely jsou totiž tvor, který při hledání potravy létá až několik kilometrů daleko a čas od času zalétne i do cizího včelího úlu. A právě zde nastává problém při špatném ošetřování včelstev laickým včelařem. Pod jeho správou se totiž může do okolních včelstev šířit velké množství včelích nemocí v čele s obávanou varroázou.

Včely nelze chovat metodou pokus – omyl

Ačkoliv je tak v dnešní době pořízení vlastních včelstev vcelku jednoduché, měli by si lidé, kteří o pořízení včel mají zájem předem vše promyslet a popřípadě se i poradit se zkušenějšími odborníky. Při špatném hospodaření totiž mohou očekávat nejen ztrátu své investice v podobě prázdných včelích úlů, z kterých včely jednoduše uletěly (v důsledku nemocí), ale i problémy s okolními včelaři.

Při pořízení včel na vlastní zahradu je také nutné zvážit jejich umístění a budoucnost i na další roky. Včelstvo jako živý organismus totiž není možné snadno přestěhovat když už majiteli nevyhovuje jejich umístění či vadí sousedům. Každý majitel by měl také pořízení včelstev zvážit i z hlediska dostatečné a rozmanité snůšky v okolí svých včelích úlů.

V případě, že si zájemce o včelaření vše pečlivě promyslí a nastuduje ale nelze nic jiného než pořízení včelstev doporučit. Přeci jen článků o tom, jak ubývá opylovačů v krajině je stále více a bohužel jsou založeny na pravdivých základech. A jak už věděly naše babičky – bez včel nebude život.


Štítky: Včelaření, Zahrada, Med
Autor: Martin Bárta, Zdroj: RED


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem