mubu.cz
Můj profil        Vyhledávání
HLAVNÍ STRÁNKAZPRÁVYKULTURAZVÍŘATA

Akvaristika je věda, může se ale stát i výbornou relaxací

Autor: Michaela Dočkalová
TwitterFacebook
11. 9. 2021, 06:00
Michaela Dočkalová

Chcete si pořídit domácího mazlíčka, ale na psy a kočky máte alergii nebo vám přijdou finančně nároční? Pořiďte si sladkovodní akvárium. Nejenže se díky němu uvolníte a odpočinete si, ale bude vám přinášet také radost a uspokojení.

Oblíbená akvarijní ryba - bojovnice pestrá
Oblíbená akvarijní ryba - bojovnice pestrá
Foto: ivabalk / Pixabay

Není akvárium jako akvárium

Koupit si dvoulitrové akvárium, umělé rostliny a nějakou tu rybku ve zverimexu umí nejspíš úplně každý. Ale také každého brzy přestane bavit se o něj starat, případně mu ryby po pár týdnech zajdou. Něco úplně jiného je koupit si akvárium alespoň o objemu 30 l, zasadit si do něj živé rostliny a dívat se, jak mu rostou před očima. Ostatně stejně jako rybky, když si je koupíte jen pár měsíců po narození od ověřených chovatelů. 

 Na internetu najdete nepřeberné množství akvárií i veškerého příslušenství, ale jste-li v akvaristice úplným začátečníkem, doporučujeme začít s nano akváriem, které se většinou prodává již kompletní včetně topítka, filtru i osvětlení. Obvykle je určeno pro krevetky či drobné rybky. Na internetu ho seženete od 1 500 korun. Samozřejmě záleží na jeho objemu.

 Koupí akvária ale nic nekončí, teprve začíná. Potřebujete kvalitní substrát, ve kterém se bude dařit rostlinkám, a samozřejmě i samotné rostliny. Ze začátku si určitě vybírejte takové, které jsou na pěstování nenáročné. Nezapomeňte ani na přírodní kořeny či kameny, které akvárium nejenom zútulní, ale také jim dodají atmosféru říčního dna.

Rozmyslete si, jaké vodní živočichy a ryby chcete chovat

Důležité je také myslet na to, že rybičky nekupujeme společně s akváriem, ale minimálně čtrnáct dní až měsíc po založení. Záleží ale také na tom, jaký druh ryb a dalších vodních živočichů chcete chovat. Do třicetilitrového akvária se jich vám ale příliš nevejde. Do něj si můžete pořídit buď například deset či patnáct krevetek či jednu bojovnici pestrou, třeba společně se šnekem. 

Právě bojovnice pestrá neboli betta splendens v současnosti patří k nejoblíbenějším druhům ryb. Samec mívá nádherné paprskovité ploutve a dorůstá až sedmi centimetrů. Samičky mívají kratší ploutve a nebývají tak pestrobarevné. Při správné péči se betta v akvarijních podmínkách dožije klidně i šesti let. Její specifickou vlastností je ovšem to, že se nesnese s jinými dlouhoploutvými rybami. Od toho také pochází její název bojovnice. Ráda se pere a útočí. Stejně tak se nesnese s jinou bojovnicí, ať jde o samičku či samečka. 

Pokud ji budete chovat společně s krevetkami, může se snadno stát, že vám krevetky pomalu, ale jistě začne ujídat. Pro betty představují skutečnou lahůdku. Naopak šneka si ani nevšimne. 

Jak si správně zařídit akvárium?

Jestliže máte akvárium koupené, stejně jako ostatní vybavení, můžete se směle pustit do neskutečně relaxační činnosti. Na dno vysypete substrát, který by měl tvořit alespoň tři až pět centimetrů vysokou vrstvu. Kořeny a kameny, které chcete do akvária umístit, nejprve vyvařte a teprve pak položte do akvária. Kořen nezapomeňte dobře zatížit, případně přilepit speciálním lepidlem ke dnu, jinak vám vyplave nahoru. Nyní naplňte akvárium z jedné čtvrtiny vodou. Musí být odstátá alespoň čtyřicet osm hodin. Nyní už můžete sázet jednotlivé rostlinky. Zasaďte je hluboko do substrátu, tak, aby nevyplavaly, nebo je upevněte ke kořenům či kamenům pomocí provázku či lepidla na rostliny. Záleží, o jakou rostlinku jde. Jakmile budou všechny zasazené či upevněné, akvárium naplňte vodou přibližně dva centimetry pod okraj. První dny může být voda zakalená dožluta či dohněda, to ale vůbec nevadí. Filtr během týdne vodu vyčistí. 

Správné svícení je klíčem k úspěchu

Nezapomeňte do vody umístit filtr a případně topítko, teplota vody by neměla klesnout pod 22 stupňů Celsia a zároveň by neměla překročit 28 stupňů Celsia, především pěstujete-li krevetky. Ty jsou na teplotu vody, stejně jako její pH velmi citlivé. Z počátku rostlinám sviťte cca šest až osm hodin denně, nejlépe uděláte, když si časovač nastavíte vždy po dvou hodinách. Přes noc nemusíte svítit vůbec. Časem si pak osvětlení upravíte podle potřeby a podle množství řas, které se budou v akváriu tvořit.

Bettu můžete do akvária umístit hned, nepotřebuje plně zaběhnuté akvárium. Ovšem v případě šneků, krevet a jiných ryb vyčkejte alespoň tři až čtyři týdny, než se ve filtru vytvoří potřebné bakterie. 

Na nové akvárium je radost pohledět, vidíte za sebou kus odvedené práce. Postupem času rostliny houstnou, ryby rostou a vy každý den jejich proměnu s úžasem pozorujete, není nic, co by uklidňovalo víc. Pro mnohé je však relaxační záležitostí i samotné čištění akvária.  

Jednou týdně vyměňte jednu třetinu vody, zároveň očistěte stěny od nánosu řas, případně vyluxujte dno pomocí odkalovače. Filtr každý týden určitě nečistěte, jedině v případě, kdy už takzvaně netáhne, to znamená, že z filtru proudí jen slabší proud vody nebo dokonce žádný. 

Rybky hlavně nepřekrmujte

V neposlední řadě nezapomeňte rybičky a ostatní živočichy pravidelně krmit, nejlépe každý den trochou sušeného krmení. Krmivo samozřejmě vybírejte podle druhu ryb a dalších vodních živočichů. Bojovnice pestrá ale umí být pořádný jedlík, je schopná jíst prakticky celý den. Ale s krmením to nepřehánějte, občas se dokáže přejíst tak, že se nafoukne a pak není několik hodin téměř schopná pohybu. 

 


Štítky: Akvarijní rybky, Akvaristika, Akvárium
Autor: Michaela Dočkalová, Zdroj: RED


  Diskuze (0 příspěvků)


Témata
EnergoZrouti.cz - zprávy, které hýbou světem